11. SPOTKANIE DKK "PECHOWA TRZYNASTKA" - 16.04.2018 r.

Znalezione obrazy dla zapytania czytanie gifW poniedziałek, 16 kwietnia 2018 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki "Pechowa Trzynastka" spotkali się już po raz 11. w budynku biblioteki w Grabowie. Tematem do rozmów były "Nowele" Elizy Orzeszkowej. Na początku spotkania uczniom została przybliżona epoka pozytywizmu. Czytelnicy zostali zapoznani z ramami epoki pozytywizmu w Polsce, z głównymi nurtami w literaturze tego okresu. Następnie chętni uczestnicy wypowiadali się na temat przeczytanych lektur. Głównym tematem do rozmów była nowela "A...B...C". Uczniowie zgodnie uznali, iż utwór ten porusza wiele istotnych problemów i zarazem stanowi świadectwo pozytywistycznych przekonań autorki oraz ciekawego podejścia do kobiety oraz jej roli społecznej. Uczniowie scharakteryzowali pannę Joannę, która to zarzucona jest domowymi obowiązkami. Czuje się odpowiedzialną za brata i nim też się opiekuje, dbając o całe gospodarstwo. Jednocześnie jednak marzy jej się praca, a także bycie użyteczną dla innych. To w tego typu służbie dopatruje się ona spełnienia, które jest tak niezbędnym człowiekowi. Gdy pojawia się okazja do nauczania wielu dzieci, Joanna chętnie udziela im swoich rad i stara się by dzieci chłonęły wiedzę i zdobywały nowe umiejętności. Widoczną w jej życiu jest radość, którą daje jej obcowanie z malcami, a także poczucie, że robi coś dobrego.

Podsumowaniem było porównanie czasów, w których żyli bohaterowie noweli ze współczesnością, dostępem do naucznia się w szkołach w języku polskim, roli kobiety oraz jej praw. Była to bardzo ciekawa lekcja.