Podobny obraz

DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE!

W naszej szkole prężnie działa Szkolna Kasa Oszczędności.
Zachęcamy do zapoznania sie z REGULAMINEM oraz PROGRAMEM DZIAŁAŃ SKO w naszej szkole.

Regulamin SZKOLNEJ KASY OSZCZĘDNOŚCI

przy Publicznej Szkole Podstawowej

im. Haliny Mirosławskiej

w Grabowie nad Wisłą

1.Szkolna Kasa Oszczędności działa pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Banku Spółdzielczego w Zwoleniu.

2. Członkiem SKO może być każdy uczeń klas 0 – VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Wisłą, w wieku 6-15 lat.

3. Opiekunem szkolnym SKO jest p. Katarzyna Suwała.

4. Prowadzi ona dokumentację (karty wpłat i wypłat uczniów) i przechowuje ją do końca roku szkolnego.

5. Dowodem przynależności do SKO jest książeczka i karta SKO otrzymana od Banku Spółdzielczego w Zwoleniu.

6. Wystawienie książeczki i karty SKO dla ucznia następuje po przedłożeniu pisemnej zgody rodziców (opiekunów prawnych).

7. Na książeczkę - w szkole, można wpłacać każdą kwotę pieniędzy, nie mniej jednak niż 1 zł i nie więcej niż 50 zł ( grosze zbieramy do skarbonki, zamieniamy na złotówki i wpłacamy na SKO).

Nie można wpłacać nominałów groszowych.

8. Wpłat na książeczkę może dokonywać tylko właściciel książeczki lub jego rodzic (opiekun prawny).

9. Dni wpłat w szkole, u opiekuna szkolnego:

- poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek – na każdej przerwie w sali nr 0.

10. Wypłatę gotówki uczeń zgłasza opiekunowi szkolnemu na 3 dni przed żądanym terminem:

(poniedziałek, wtorek - wypłata w piątek).

11. Każdy ma obowiązek pilnować swojej książeczki i karty oraz dbać o estetyczny jej wygląd.

12. W razie zgubienia książeczki SKO uczeń musi niezwłocznie zgłosić się do opiekuna. który na podstawie karty wpłat i wypłat ma obowiązek wystawić nową książeczkę SKO z napisem DUPLIKAT.

13. Zgubiona książeczka SKO zostaje anulowana, co opiekun i uczeń poświadczają własnoręcznym podpisem.

14. Brak książeczki nie pozwala na dokonanie wpłaty i wypłaty z SKO.

15. Opiekun SKO przyjmuje wpłaty od członków SKO i wpłaca je do Banku.

16. Opiekun SKO prowadzi dokumentację zgodnie z wytycznymi Banku Spółdzielczego w Zwoleniu.

17. Oszczędzający uczeń ma prawo do wypłacania pieniędzy ze swojej książeczki za pisemną zgodą rodziców (opiekunów prawnych) określającą kwotę wypłaty (nie więcej niż 50zł).

1. Za systematycznie oszczędzających uważa się tych członków, którzy wpłacają na książeczkę SKO co najmniej raz w miesiącu.
  2. Każdy członek SKO ma prawo uczestniczyć w konkursach i przedsięwzięciach SKO.
  3. Opiekun SKO w miarę możliwości finansowych kupuje i wręcza nagrody rzeczowe dla członków SKO wyróżniających się w pracy na rzecz SKO oraz w konkursach organizowanych przez SKO.

18. Dyrektor Szkoły ma prawo do:

- kontroli stanu oszczędności na szkolnej książeczce SKO,

- kontroli kart wpłat i wypłat poszczególnych klas i uczniów.

19. W innych sprawach nieuwzględnionych w regulaminie decyzję podejmuje opiekun szkolny SKO i Dyrektor Szkoły.

Opiekun Szkolnej Kasy Oszczędności

przy PSP w Grabowie nad Wisłą

Katarzyna Suwała

PROGRAM DZIAŁAŃ  SZKOLNEJ KASY OSZCZĘDNOŚCI

PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

im. HALINY MIROSŁAWSKIEJ W GRABOWIE NAD WISŁĄ

OGÓLNE ZAŁOŻENIA

Szkolna Kasa Oszczędności działa w naszej szkole już od dawna. Członkami SKO są uczniowie. Ich interesy wobec Banku reprezentuje nauczyciel  - opiekun SKO. Szkolne SKO działa pod patronatem Banku Spółdzielczego w Zwoleniu.  Mamy w nim, jako szkoła oprocentowane konto, na które zbiorczo wpłacane są oszczędności uczniów - członków SKO. Indywidualne wpłaty rejestrowane są na karcie wpłat i wypłat oraz książeczce, której właścicielem jest uczeń. Bank zawsze pamięta o naszych małych podopiecznych i obdarowuje ich w nagrodę za systematyczne oszczędzanie miłymi upominkami, które są wręczane najlepiej oszczędzającym oraz zwycięzcom w konkursach, quizach i turniejach.

Pomysł powstania SKO narodził się z myślą zaszczepienia wśród uczniów idei gospodarowania posiadanymi kieszonkowymi oszczędnościami. Chcemy pokazać uczniom, że nawet najmniejszy systematycznie odkładany pieniądz w bliższej czy dalszej przyszłości przyniesie zysk w postaci:
• zgromadzonej kwoty na zakup wymarzonej rzeczy,
• kieszonkowego na wycieczkę czy wakacje,
• nagrody za systematyczne oszczędzanie w SKO.

GŁÓWNE CELE SKO

• propagowanie idei oszczędzania wśród uczniów naszej szkoły.
• kształtowanie nawyku systematycznego oszczędzania.
• racjonalne gospodarowanie posiadanymi środkami finansowymi.
• celowe ich wykorzystanie.
• zapoznawanie młodzieży z działalnością Banku Spółdzielczego w Zwoleniu.

• kształtowanie umiejętności szanowania pieniądza

FORMY PRACY

• Wydawanie książeczek SKO i prowadzenie ewidencji.
  • Dokonywanie wpłat i wypłat na książeczki SKO
  • Organizowanie i przeprowadzanie konkursów, quizów i turniejów.
  • Organizowanie i przeprowadzanie zbiórek surowców wtórnych.
  • Redagowanie tekstów własnych.

PLANOWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW

Uczeń:

• zdobywa wiedzę o bankowości,
  • uczy się przedsiębiorczości,
  • bierze udział w konkursach, quizach, turniejach,
  • uczy się rozsądnie zarządzać swoimi oszczędnościami,
  • uczeń zna regulamin i zasady działania SKO w naszej szkole,
  • uczeń wie, gdzie trafiają jego pieniądze po wpłaceniu ich na książeczkę SKO.