Publiczna Szkoła Podstawowa im. Haliny Mirosławskiej w Grabowie nad Wisłą

Grabów nad Wisłą 57   26-704 Przyłęk

tel./fax 48 677-58-62

pspgrabow@gminaprzylek.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2356012
  • Do końca roku: 239 dni
  • Do wakacji: 46 dni

WYCIECZKA DO SANDOMIERZA - 29.09.2017 r.

Znalezione obrazy dla zapytania wycieczka gifRankiem 29.09.2017 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Sandomierza. Grupie 52 wychowanków oraz opiekunom towarzyszyła piękna, jesienna i słoneczna aura pogodowa.

Na rynku w Sandomierzu przywitała wszystkich wycieczkowiczów pani przewodnik. Opowiedziała o historii Sandomierza. Uczniowie dowiedzieli się, że pierwszym władcą tej osady był syn Bolesława Krzywoustego - Henryk Sandomierski, który panował w latach 1146 -1166. W 1259r. za czasów Piotra z Krępy Sandomierz został zdobyty przez Tatarów. Ich najazdy pozostawiły wiele zniszczeń. W 1286r. ówczesny książę Leszek Czarny nadał osadzie lokację, czyli prawa miejskie. Miasto było pełne urodzaju, ponieważ znajdowało się na szlaku handlowym. Bywało tu  wielu królów, m.in. Zygmunt II August. Po krótkiej lekcji historii wszyscy ruszyli Podziemną Trasą Turystyczną, która stanowi system XIV i XV - wiecznych piwnic. W nich sandomierscy kupcy składowali towary. Lochy owiane są niesamowitymi legendami. Po wyjściu z podziemnych tuneli wszyscy udali się do zbrojowni rycerskiej. 

To jedno z najbardziej pozytywnych miejsc w Sandomierzu. Podczas wizyty uczniowie mogli obejrzeć zbroje z różnych epok oraz sprzęt rycerski: hełmy, kolczugi, kusze, łuki, czyli wszystko, co służyło w różnych epokach do walki z przeciwnikiem. "Najfajniejszym" jednak w zbrojowni okazał się rycerz Mateusz - "gość stworzony do tego miejsca", jak później komentowali uczniowie. W przezabawny sposób opowiadał o rycerzach i ich cnotach. Zachęcał uczniów do rozmów i wspólnej zabawy. Wizyta w tym miejscu bardzo wszystkim się podobała i wzbudziła wiele pozytywnych emocji i wrażeń. Kolejnym punktem wycieczki była wspinaczka na Bramę Opatowską, która stanowiła część murów obronnych zbudowanych przez Kazimierza Wielkiego. Z ostatniego piętra rozciągała się piękna panorama Sandomierza. 

Kolejnym punktem wyprawy była Bazylika Katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Sandomierska świątynia jest budowlą halową zrealizowaną na planie bazyliki, który wyróżnia podział wzdłużny na trzy trakty różnej szerokości: środkowy (nawa główna) – szerszy oraz boczne – węższe. Nawa główna doświetlona jest pośrednio, poprzez smukłe okna naw bocznych, które poprzebijały ściany zewnętrzne między skarpami. W roku 1960 papież Jan XXIII wyniósł świątynię do godności bazyliki mniejszej. W swoich progach katedra gościła przyszłych papieży: w 1918 r. Achille Ratti`ego (Piusa XI) i kilkakrotnie w latach 60-tych Karola Wojtyłę, który w roku 1999 odwiedził ją już jako papież Jan Paweł II. Po wyjściu z katedry wszyscy wyruszyli  w rejs po Wiśle. Ze statku  uczniowie podziwiali wspaniała panoramę Sandomierza oraz zachwycali się pięknymi widokami. 

Rejs statkiem po Wiśle pożegnał uczestników wyprawy z Sandomierzem. Kolejnym bowiem punktem wycieczki był zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Jest to pełna magii i tajemniczości ruina zagubiona wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej, z dala od głównych dróg i szlaków. Zamek stał się zabytkiem klasy międzynarodowej, wyjątkowym, chociaż mocno zniszczonym. W bardzo interesujący sposób historię tejże budowli przedstawiła uczniom pani przewdonik, która jednocześnie oprowadzając po terenie ruin przybliżała historię tego miejsca. Tym akcentem zakończyła się sandomierska wycieczka naszych wychowanków. W godzinach wieczornych bezpiecznie wszyscy powrócili do domów.