Publiczna Szkoła Podstawowa im. Haliny Mirosławskiej w Grabowie nad Wisłą

Grabów nad Wisłą 57   26-704 Przyłęk

tel./fax 48 677-58-62

pspgrabow@gminaprzylek.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2341498
  • Do końca roku: 249 dni
  • Do wakacji: 56 dni

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka Szkolna już czynna. Możecie zwracać i wypożyczać książki. -  Szkoła Podstawowa im. Tytusa Trzecieskiego w Miejscu Piastowym

2023/2024

Bibliotekarz - p. Hanna Pastuszko

 

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszkowie


Drogi Rodzicu, te informacje są dla Ciebie :-)

Ulubiona książka z dzieciństwa naszego wychowawcy - Sportowa Szkoła  Podstawowa nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Radlinie

Kilka sposobów na to, jak zachęcić dziecko do czytania -

porady dla rodziców

1. Pozytywne nastawienie. Jeśli tata o książkach wypowiada się pogardliwie i mówi, że lepszy jest film, a i mamy z książką w ręku dziecko nie widzi, to nie pokocha czytania. Musi widzieć, że książki to jest to! Opowiedz o książce, którą właśnie czytasz, mów dziecku, co jest w niej ciekawego, pokaż okładkę.

2. Czas czytania. Jeśli rodzicom trudno znaleźć w ciągu dnia chwilę na spokojną lekturę, można wprowadzić „czas na książkę”. Niechby to było i pół godziny, ale spędzone na wspólnym czytaniu. Oczywiście, gdy dziecko jest młodsze, czytać muszą mu rodzice. Jeśli wprowadzicie zwyczaj głośnego czytania, to nawet starsze dziecko z chęcią posłucha. Niech to będzie taka mała rodzinna tradycja.

3. Odpowiedni wybór. Książka musi być stosowna do wieku. Dla najmłodszych – z grubymi kartkami oraz kolorowymi ilustracjami. Najbardziej opornego przedszkolaka zaciekawi książka z „okienkami”, pod którymi coś się kryje. Dobór książki powinien też uwzględniać zainteresowania dziecka. Niech książka pojawi się także wtedy, gdy szukacie odpowiedzi na jakieś pytanie, np. „Jak duże były dinozaury?”.

4. Nie tylko książki. Czytać można też czasopisma. Pozwól, aby dziecko samo obejrzało otrzymane pismo, potem siądź i czytaj razem z nim. Rozmawiaj o tym, co było dla niego zajmujące, bo lektura jest wtedy ciekawsza, gdy można się dzielić przemyśleniami.

5. Czytaj głośno i rób to z radością. Wcielaj się w bohaterów, czytaj modulując  głos. Wciągnij swoje dziecko w świat czytanej książki. Nie wstydź się czytania na głos, dziecko wcale nie ocenia, za to ceni wysiłek i zainteresowanie rodzica.

6. Daj wybór. Niech w domu będą książki o różnej tematyce, niezależnie od płci dziecka. Pomóż dziecku poszukać czegoś interesującego dla niego. Jeśli lubi określony rodzaj książek – dostarczaj je, z czasem możesz podsuwać też coś innego.

7. Odwiedźcie bibliotekę. Dziecko samo wybierze jakąś książkę dla siebie. W razie trudności książkę pomoże wybrać bibliotekarz.

8. Jeśli dziecko zaczyna czytać, pozwól, żeby czytało tobie i nigdy nie okazuj zniecierpliwienia. Nie poprawiaj, nie koryguj. Bądź cierpliwym słuchaczem.

9. Motywuj do samodzielnego czytania. Przygotuj karteczki z zadaniami. Jeśli dziecko przeczyta książkę i zadanie wykona, będzie na niego czekała niespodzianka. To motywuje do czytania ze zrozumieniem.

Wpływ czytania na rozwój dzieci

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom! Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Pierwszy kontakt z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienia, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.

O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo – rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, jakie płyną z czytania książek dzieciom.

- Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową miedzy dzieckiem a rodzicami. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.

- Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać:  czy wiesz, co wydarzyło się później?

- Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki.

- Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.

- Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.

- Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, kiedy dobra bajka, przeczytana ciepłym, modulowanym głosem jest niezastąpiona.

- Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Może to być znak, że coś ich nurtuje, niepokoi lub cieszy.

- Książki porządkują świat dziecka. Dzięki bajkowym bohaterom łatwiej zrozumieć codzienne sprawy.                                                                     

- Książki podpowiadają jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem,  czy siostrą to problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nim poradzić.                                                                                               

       Pamiętajmy o tych zaletach. Pamiętajmy też, że nikt nie rodzi się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Prosimy, aby Państwo jako rodzice rozwijali u swoich dzieci ciekawość świata poprzez codzienne czytanie. Rozmawiajcie Państwo na temat przeczytanych książek, budujcie w swoich dzieciach pozytywny stosunek do świata. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepimy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. I jeszcze jedna ważna kwestia: czytanie powinno się dziecku zawsze kojarzyć  z przyjemnością, nigdy z przymusem, karą czy nudą.