SPOTKANIE Z KURATOREM SĄDOWYM - 15.03.2023 r.

15 marca 2023 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z kuratorem sądowym - panią Agnieszką Pęksyk. W prelekcji na temat odpowiedzialności karnej nieletnich uczestniczyli uczniowie kl. VI - VIII.

Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z szeroko rozumianą pracą profilaktyczno-resocjalizacyjną kuratorów sądowych, a szczególnie z zadaniami kuratora w procesie wychowawczym nieletnich, którzy popadli w konflikt z prawem. Niektóre informacje zaskoczyły uczniów np. to, że kurator sądowy może zobowiązać nieletniego do poddania się badaniu (albo wykonać go samodzielnie) w celu ustalenia w organizmie nieletniego obecności alkoholu lub innego środka odurzającego.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca kuratora w sądzie i w terenie/w środowisku lokalnym, na czym polega nadzór nad nieletnim oraz dowiedzieli się gdzie szukać pomocy w trudnej sytuacji życiowej (np. doświadczenie przemocy w rodzinie). Pytania zadawane przez uczniów świadczyły, że prezentacja zawodu kuratora sądowego bardzo ich zaciekawiła.

Spotkanie z kuratorem zorganizowała pani Daria Piątkowska - Waniek - szkolny pedagog.