"MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK" - 10.11.2022 r.

W bieżącym roku szkolnym ponownie przystąpiliśmy do projektu „Mała książka – wielki człowiek”, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jego elementów są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. Celem jest zachęcenie uczniów do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych – rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli.

W czwartek 10 listopada uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią zostali zaproszeni na specjalną lekcję biblioteczną, którą przygotowała dla nich p. Renata Pożoga. Celem spotkania było wyjaśnienie dzieciom zasad korzystania ze zbiorów bibliotecznych, zachowania się w bibliotece oraz sposób wypożyczania i oddawania książek. Aby zrealizować ten istotny cel, każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał specjalną Wyprawkę Czytelniczą. Dzięki niej nauka czytania może stać się prawdziwą przyjemnością. Podarowane dzieciom materiały pomogą rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania horyzontów.

W skład każdej Wyprawki wchodzi:

1. „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m. in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki – I. Chmielewskiej;
  2. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, a także zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
  3. „Kreatywny alfabet” – plakat z literami do wycinania, wspomagający naukę czytania.

Wszystkie materiały zostały skonsultowane z ekspertami w dziedzinie czytelnictwa dzieci i młodzieży.