ŚWIĘTO PATRONA ORAZ ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW - 21.10.2022 r.

Święto Patrona to ważne wydarzenie w życiu naszej szkoły. Uroczystość ta w bieżącym roku szkolnym odbyła się 21.10.2022 r. Był to wyjątkowy jubileusz. Świętowaliśmy bowiem 105 - lecie istnienia szkoły oraz 25 - lecie nadania imienia oraz otrzymania sztandaru. Dodatkowo w tym jakże uroczystym dniu odbyło się  ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły.

Spotkanie rozpoczęła uroczysta msza św. w Kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ługach z udziałem pocztów sztandarowych: Publicznej Szkoły Podstawowej im. Haliny Mirosławskiej w Grabowie nad Wisłą, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Heleny Długoszewskiej w Babinie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. ppłk. AK Józefa Pawlaka „Brzozy” w Łaguszowie. Miała ona niezwykłą oprawę liturgiczną. Podczas mszy św. celebrowanej przez ks. Sylwestra Góreckiego zgromadzeni modlili się w intencji zmarłej założycielki szkoły w Grabowie - Haliny Mirosławskiej, zmarłych dyrektorów, nauczycieli i absolwentów.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku szkolnym.

Święto Patrona uczczono wprowadzeniem sztandaru naszej placówki oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Katarzyna Szymańska, która oficjalnie przywitała zebranych. Swoją obecnością szkolną uroczystość zaszczyciło wielu gości: Pan Eugeniusz Andrzej Wolszczak - Wójt Gminy Przyłęk, Pani Danuta Marszałek - dyrektor PSP w Babinie, Pani Ewa Grzybowska - dyrektor PSP w Przyłęku, Pani Aldona Wojtalik - zastępca dyrektora PSP w Łaguszowie, Pan Łukasz Wnuk - przewodniczący Rady Rodziców, Pani Halina Majewska - radna i sołtys wsi Grabów nad Wisłą oraz rodzice bohaterów dzisiejszego dnia - pierwszaczków.

Jako pierwsi na scenie przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się dzieci z klasy I, których do tego wyjątkowego wydarzenia - ślubowania, przygotowała wychowawczyni pani Anna Medwecka. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in.: zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych i trudnych szkolnych pytań. Po zakończonej prezentacji zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty". Podniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszaków, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor Katarzyna Szymańska. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Haliny Mirosławskiej w Grabowie nad Wisłą. Dowodem były dyplomy pasowania na ucznia wręczone przez wychowawczynię oraz prezenty od społeczności uczniowskiej. Pani dyrektor Katarzyna Szymańska złożyła serdeczne życzenia uczniom w tym wyjątkowym dla nich dniu. Do życzeń dołączył się także Pan Wójt Eugeniusz Andrzej Wolszczak, który dodatkowo wręczył dzieciom upominki. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy bohaterowie dzisiejszego dnia, czyli uczniowie kl. I wraz z rodzicami zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Tradycją jest w naszej szkole, że starsi uczniowie z klasy II przygotowują słodką niespodziankę dla swoich młodszych kolegów w postaci pysznego tortu. Ten, na załączonym w galerii zdjęciu był nie tylko piękny, ale także wyśmienity.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie. Życzymy również, aby każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek, nauczycieli i pracowników szkoły.
Ten dzień na długo zostanie pierwszakom i wszystkim nam w pamięci.

W drugiej części obchodów Święta Patrona zaprezentowali się na scenie uczniowie z kl. VII i VIII. Występ rozpoczął PHOTON - interaktywny robot edukacyjny, który nasza szkoła pozyskała w ramach programu "Laboratoria Przyszłości". Odpowiednio zaprogramowany przez uczniów powitał serdecznie zebranych na szkolnej akademii oraz życzył miłego oglądania oraz niezapomnianych wrażeń. Następnie występujący uczniowie piosenką oraz wierszem uczcili pamięć patronki naszej szkoły - Haliny Boguchwały Mirosławskiej. W krótkiej scence rodzajowej reporter telewizji z programu pt. "Szkolne newsy" odwiedził małą wiejską szkołę w Grabowie nad Wisłą i przeprowadził wywiad z panią dyrektor oraz uczniami. Po rozmowach redaktor dowiedział się, dlaczego na patronkę szkoły została wybrana akurat Halina Mirosławska, kim była, jakie wartości w życiu ceniła oraz jak zapisała się w pamięci absolwentów. Następnie w pokazie tanecznym wystąpili uczniowie z klasy III. Po nich na scenę wkroczyły uczennice z klasy VII, które oczarowały zgromadzoną publiczność tańcem. Za wspaniały występ nagrodzone zostały gromkimi brawami.

Zaproszeni goście w podziękowaniu za obecność na tej uroczystości otrzymali specjalnie dla nich wydrukowane w drukarce 3D zawieszki.

Po części artystycznej wszyscy mogli skosztować przepysznych ciast upieczonych przez rodziców.

Na zakończenie obchodów Święta Patrona delegacja nauczycieli i uczennic z Panią Dyrektor Katarzyną Szymańską na czele wybrała się na cmentarz w Zwoleniu. W imieniu całej społeczności szkolnej PSP Grabów nad Wisłą na płycie nagrobnej patronki złożone zostały kwiaty oraz zapalone znicze.

Wszystko co dobre szybko się kończy. Uroczystość Święta Patrona też dobiegła końca.

Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaszczycili swoją obecnością progi szkoły w Grabowie.