NARODOWE CZYTANIE 2022 - 03.09.2022 r.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Natomiast  akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, a w 2021 "Moralność pani Dulskiej".

W sobotę 3 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w corocznej akcji promującej czytelnictwo - "Narodowe Czytanie". W tym roku czytano "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza". O godz. 10.00 w Gminnej Bibliotece w Przyłęku rozpoczęło się to wydarzenie. Kolejny raz zaznaczyliśmy naszą obecność na mapie kulturalnych wydarzeń w Polsce.

Dziękujemy naszej młodzieży za godne reprezentowanie szkoły w tym doniosłym wydarzeniu:  ANNIE ROGALI i SZYMONOWI SOWIŃSKIEMU. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Wioletta Mazur.