WYCIECZKA DO BAŁTOWA - 3.06.2022 r.

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie kl. I - III wraz z nauczycielami wyruszyli w niezwykłą podróż do czasów prehistorycznych, do krainy dinozaurów. Uczniowie uczestniczyli w wycieczce do „Parku Jurajskiego” w Bałtowie. Park ten położony jest w widłach starorzecza rzeki Kamiennej na „Źródlanej Wyspie”. Otoczony dziką przyrodą, wzgórzami i gęstymi lasami charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem. Na terenie parku znajduje się Muzeum Jurajskie, a w jego pobliżu odnaleziono autentyczne ślady tropów górnojurajskich dinozaurów - allozaura, stegozaura, kamptozaura. Pierwszym etapem wycieczki bałtowskiej było zwiedzanie zwierzyńca, dolnego i górnego. W dolnej części dzieci oglądały wiele gatunków ptaków zarówno pochodzących z naszego kraju, jak również tych egzotycznych oraz ssaki takie jak: osły, kozy, szopy, małpy, skunksy. Górną część zwierzyńca zwiedzali jadąc amerykańskim autobusem po sektorach zamieszkałych przez wielbłądy, lamy, strusie, owce, jelenie, dziki itp. Ogromne wrażenie robiły naturalnej wielkości dinozaury zrobione w skali 1:1 i rozmieszczone wzdłuż ścieżki dydaktycznej jurajskiego parku. Następnie uczestnicy wycieczki obejrzeli muzeum wypełnione eksponatami pochodzącymi z różnych części świata i gromadzonymi w czasie wypraw odbywanych przez Jura Park Explorer Team. Ekspozycja poświęcona morzu mezozoicznemu prezentuje skamieniałe szczątki organizmów, które w czasie panowania dinozaurów zasiedlały środowisko wodne. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się Żydowski Jar. Pozostawione w nim ślady należą do dwumetrowych dryomorfonów. Spacer Żydowskim Jarem dał uczniom możliwość kontaktu z żywą przyrodą. Nie widać tu śladów działalności człowieka, a przyroda pozostawiona samej sobie wykonuje ciągłą i żmudną pracę w kształtowaniu terenu. Niemałą atrakcją był jurajski plac zabaw, na którym można było również świetnie pobawić się na statku pirackim, kolejce górskiej, karuzeli oraz zjeżdżając na zjeżdżalniach. Do domu dzieci wróciły bardzo zmęczone, ale zadowolone z wrażeń, jakie przyniosła im wycieczka w świat dinozaurów.