WYCIECZKA DO OPERY KAMERALNEJ W WARSZAWIE - 13.05.2022 r.

Mówi się, że opera to sztuka „ą” i „ę” i nie dla każdego. Nasi uczniowie mieli okazję osobiście się przekonać, czy tak jest na pewno.

W piątek 13 maja 2022 r. uczniowie z kl. IV - VIII razem z opiekunami odbyli wyjątkową podróż do Warszawy. Celem wyprawy był spektakl operowy pt. "Orientalna awanturka" na podstawie "Uprowadzenia z Seraju" W.A. Mozarta w Warszawskiej Operze Kameralnej. W związku z tym, iz nasza szkoła już po raz drugi zakwalifikowała się do udziału w projekcie "Operobus" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury rodzice naszych uczniów pokryli tylko niewielką kwotę biletu do opery, natomiast autokar, który zawiózł dzieci do Warszawy i przywiózł do szkoły był darmowy.

Nasi uczniowie zostali bardzo miło przyjęci przez pracowników opery. Podczas wizyty wyszli z roli biernego widza. W czasie warsztatów dowiedzieli się, czym jest opera, co jest istotą tego gatunku muzycznego, z jakich partii jest złożona. Tę niezwykłą lekcję przeprowadził Maciej Miecznikowski - polski śpiewak operowy, piosenkarz, prezenter telewizyjny, członek Akademii Fonograficznej, wokalista zespołu muzycznego Leszcze.

Przedstawienie pt. "Orientalna awanturka" zostało przygotowane według jednego z najsłynniejszych dzieł scenicznych Wolfganga Amadeusza Mozarta. Rzecz dzieje się na tureckim dworze potężnego baszy Selima, dokąd przybywa szlachcic hiszpański Belmonte, aby odszukać porwaną przez korsarzy swoją narzeczoną Konstancję. W ucieczce biorą udział także służący Blonda i Pedrillo, a do pokonania mają przede wszystkim Osmina – groźnego strażnika Seraju.

Scenografia, kostiumy i muzyka Mozarta przepełnione są kolorowym orientem, zwłaszcza kulturą turecką, która w Wiedniu, gdzie mieszkał kompozytor, była w tym czasie w modzie. Mozart podobnie jak wiedeńczycy, lubił jarmark turecki i towary z Turcji: kawę, bakalie, stroje, a w muzyce z upodobaniem stylizował muzykę turecką.

Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem spektaklu. Do opery przyszli z przekonaniem, że będą to zwykłe zabawy z muzyką.
Warszawska Opera Kameralna potraktowała naszych odbiorców poważnie. Uczniowie zobaczyli spektakl operowy na wysokim poziomie. Niezwykła gra aktorów, piękne kostiumy i cudowna scenografia wprawiły wszystkich w zachwyt.

Wyjazd okazał się bardzo udany. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i bogaci w nowe kulturalne doświadczenia.