WIZYTA W IUNG W GRABOWIE NAD WISŁĄ - 26.04.2022 r.

Dnia 26 kwietnia 2022 r.  grupa uczniów z kl. I - III z opiekunami wybrała się na pieszą wyprawę do Rolniczego Zakładu Doświadczalnego IUNG w Grabowie.

Przywitał i oprowadził po placu zakładu naszych uczniów Dyrektor -  Pan dr Marek Sowiński, który bardzo ciekawie opowiadał o zasadach funkcjonowania zakładu i pracach w nim wykonywanych. Podczas spaceru uczniowie obejrzeli nowy budynek obory, który jest w pełni nowoczesnym obiektem i spełnia wszystkie wymogi oraz standardy związane z ochroną środowiska. Wszyscy byli zaskoczeni mechanizmem działania i funkcjonowania tego, jakby z pozoru prostego budynku. Nowoczesne urządzenia sterowane komputerowo bardzo ułatwiają pracę zatrudnionym w zakładzie pracownikom. Następnie uczniowie udali się do obserwatorium meteorologicznego. Młodzież dowiedziała się, za pomocą jakich urządzeń i w jaki sposób wykonywane są pomiary: temperatury, siły i kierunku wiatru, ilości spadającego deszczu i nasłonecznienia. Później wszyscy poszli do ogromnej hali doświadczalnej, która z całym zapleczem stwarza bazę do prowadzenia doświadczeń wegetacyjnych.Teren zakładu zwiedzjący opuścili przechodząc prze park z licznymi pomnikami przyrody, który jak niewielu może wie, wpisany jest do Krajowego Rejestru Zabytków Przyrody.