LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - NAUKA PROGRAMOWANIA W KL. 1 i 3 (aktualizacja)

W ramach zajęć świetlicowych uczniowie kl. I i III pod opieką pań: Anny Korczak i Renaty Pożogi rozpoczęli przygodę programowania z serią gier edukacyjnych Scottie Go! Pozyskane dla naszej szkoły w ramach rządowego programu "Laboratoria przyszłości" gry zafascynowały uczniów.

Wizualne środowisko programowania oraz język programowania jest przyjazny i interesujący dla dzieci i młodzieży, co w połączeniu z niesamowitymi przygodami, łamigłówkami i barwnymi bohaterami pozwala na rozpoczęcie przygody z programowaniem już od najmłodszych lat.

W serii gier edukacyjnych Scottie Go! przyjazny kosmita przeżywa liczne przygody podróżując swoim pojazdem kosmicznym w Kosmosie. Pomagając Scottiemu w jego licznych przygodach gracze zdobywają wiedzę programistyczną oraz ważne kompetencje społeczne.

Programowanie odbywa się poprzez łączenie kolorowych bloczków programistycznych i układanie z nich instrukcji w celu sterowania bohaterami gry i wykonywania wyznaczonych im zadań. Bloczki w zależności od posiadanej wersji gry występują w dwóch formach:

- tekturowe bloczki programistyczne układane na stole gracza jak puzzle - jeden pod drugim. Dzięki zastosowanemu w aplikacji innowacyjnemu systemowi rozpoznawania obrazu, mogą zostać z pomocą kamery urządzenia zeskanowane i po rozpoznaniu w aplikacji uruchomić stworzony program.

- wirtualne bloczki programistyczne będące integralną częścią interfejsu aplikacji są układane jeden pod drugim (przyciągane do siebie) w celu utworzenia sekwencji poleceń tworzących program. Występujące wcięcia i wypukłości sprawiają, że bloczki pasują do siebie jak puzzle.

Zajęcia okazały się bardzo interesujące dla naszych uczniów. Zaangażowanie wszystkich uczestników było ogromne. Przygoda z kolockami Scottie Go! na pewno będzie jeszcze długo kontynuowana.