ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU - 04.04.2022 r.

Nie bądź zielony w temacie autyzmu!

W kwietniu zapal się na niebiesko!

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. Nasza szkoła również dołączyła do świętowania. Przygotowania zaczęliśmy od wykonania gazetki na korytarzu, która przedstawia obraz osoby ze spektrum autyzmu.
2 kwietnia uczniowie oraz nauczyciele przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim, ponieważ to kolor solidarności z autyzmem. Klasy 0 - III obejrzały film będący wprowadzeniem do tematyki autyzmu. Jego celem było podniesienie świadomości dzieci, budowanie zrozumienia i akceptacji dla osób, które zmagają się z tym zaburzeniem na co dzień. Kolejno uczniowie wzięli udział w warsztatach sensorycznych, które pozwoliły im choć na chwilę "wejść" w rolę osoby z zaburzeniami autystycznymi. Ćwiczenia sensoryczne dla dzieci mają na celu poznawanie świata za pomocą zmysłów – wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku. Nasi uczniowie mogli skorzystać z pudła rozmaitości, z którego losowali przedmioty i bez użycia wzroku odgadywali jego nazwę. Nie zabrakło również ścieżki sensorycznej. To zabawa dla bosych stóp. Na podłodze przygotowana była trasa składającą się z powierzchni o rożnych właściwościach, m.in. kasza, piasek, makaron, soczewica czy też mięciutki kocyk. Spacerowanie taką ścieżką rozwija nie tylko zmysł dotyku. Dzięki kolorom stymulowany jest też wzrok, a wydające różne dźwięki faktury pobudzają słuch. Kuchenne zapachy to kolejna ciekawa i rozwijająca zabawa stymulująca zmysł węchu oraz smaku. Tu również z zasłoniętymi oczami uczniowie zgadywali, co znajduje się w pojemnikach. Wśród aktywności znalazło się także ćwiczenie z rękawicą kuchenną. Uczniowie mieli za zadanie podpisać się, czy też ułożyć puzzle w rękawicy. W trakcie warsztatów powstały piękne, niebieskie plakaty z odbitymi łapkami  uczestników. Ostatnim punktem obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu było wyjście na plac szkoły i wypuszczenie niebieskich balonów. W ten sposób daliśmy znak społeczeństwu, że rozumiemy, akceptujemy i jednoczymy się z osobami z autyzmem.

„Rozumiemy innych! Pomagamy sobie! Jesteśmy razem!”

Dominika Kumor

Daria Piątkowska - Waniek