30. FINAŁ WOŚP - 30.01.2022 r.

"Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci" - pod takim hasłem grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dn. 30 stycznia 2022 roku na terenie całej Polski i za granicą.

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje.

Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są - poza pogorszeniem ostrości wzroku - jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych - w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

30. Finał - co między innymi będziemy kupować?

• - angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci
  • - oftalmoskopy do badania dna oka
  • - lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka
  • - tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki)
  • - synoptofory do pomiaru kąta zeza
  • - urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń
  • - tomografia dna oka
  • - mikroskopy
  • - stoły operacyjne
  •

Jak co roku zawsze znajdują się wolontariusze, którzy chcą pomagać i wspólnie grać w kolejnym finale WOŚP. Wykazują się wytrwałością i ogromnym sercem, bo mają na uwadze zdrowie i dobro ludzkich istnień. To oni są siłą sprawczą akcji Jurka Owsiaka i zawsze można na nich liczyć. Wśród uczniów naszej szkoły również nie zabrakło chętnych, którzy dołączyli do ogromnej rzeszy wolontariuszy.

Nasza młodzież od wczesnych godzin porannych kwestowała i zbierała pieniążki do puszek.

NASI DZIELI WOLONTARIUSZE:

JULIA JANACZEK, MARTYNA TATAR,