REALIZACJA PROJEKTU "POKOCHAJ LAS" - 19.11.2021 r.

Projekt edukacyjny „Pokochaj las” realizowany przez uczniów klas I-III

We wrześniu i październiku 2021r. uczniowie klas I-III pod opieką swoich wychowawczyń realizowali projekt edukacyjny „Pokochaj las”. Celem projektu było kształtowanie umiejętności  obserwacji obiektów i zjawisk przyrodniczych, formułowanie wniosków i spostrzeżeń oraz rozumienia zależności pomiędzy składnikami leśnego środowiska przyrodniczego oraz doskonalenie umiejętności wyrażania swych spostrzeżeń i przeżyć za pomocą plastycznych i technicznych środków wyrazu, a także przy użyciu nowoczesnych technologii. Realizacja projektu przebiegała w następujących działaniach:

1. Wprowadzenie do realizacji projektu – mapa myśli.
  2. Na tropie leśnych roślin.
  3. Mieszkańcy lasu.
  4. „Las domem zwierząt i roślin” - konkurs plastyczny.
  5. Leśna olimpiada- podsumowanie projektu.

Projekt rozpoczął się od spaceru do pobliskiego lasu. Uczniowie wyróżniali cechy lasu, określali jego składowe funkcje, np. rodzaje lasów, warstwy lasu, rozpoznawali popularne gatunki roślin i zwierząt, odróżniali grzyby jadalne od grzybów trujących. Wykonywali proste obserwacje, doświadczenia, dotyczące obiektów spotykanych w lesie, tworzyli notatki z obserwacji, wyjaśniali istotę obserwowanych zjawisk . Swoje spostrzeżenia i przeżycia wyrazili za pomocą plastycznych i technicznych środków wyrazu, a także przy użyciu nowoczesnych zasobów internetowych. Wykonali plakaty i prace przestrzenną  „Mieszkańcy lasu”. Konkurs plastyczny „Las domem zwierząt” wygrała Magdalena z klasy III. Podsumowaniem projektu była wycieczka do Nadleśnictwa Zwoleń. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali upominki w postaci książek, długopisów, bransoletek odblaskowych z logo nadleśnictwa.

Zamierzony cel został osiągnięty, a zadania zrealizowane. Projekt cieszył się dużym zaangażowaniem i entuzjazmem ze strony uczniów.