OBSERWACJE MIKROSKOPOWE - 29.09.2021 r.

W dniu dzisiejszym lekcja biologii przebiegła zupełnie inaczej niż zazwyczaj. W związku z tematem lekcji: „Obserwacje mikroskopowe” dzieci zapoznały się z budową mikroskopu, zestawem narzędzi preparacyjnych oraz sposobem samodzielnego wykonywania preparatów mikroskopowych. Dowiedziały się także o zasadach postępowania podczas obserwowania obiektu pod mikroskopem. Samodzielne wykonanie preparatu ze skórki liścia spichrzowego cebuli i zaobserwowanie jej budowy wewnętrznej (komórki, a w nich jądra komórkowe) bardzo ich zaciekawiło. Ogromne wrażenie zrobił na nich oglądany pod mikroskopem pająk oraz odnóże muchy domowej. Za pomocą gotowych preparatów uczniowie mogli również zaobserwować w powiększeniu przekroje poprzeczne: łodygi drzewiastej rośliny dwuliściennej, łodygi bawełny i łodygi sosny. Wygląd niektórych z zaobserwowanych obiektów i organizmów zainspirował dzieci do przedstawienia ich budowy w postaci rysunku w zeszytach.