WIELKANOCNE WARSZTATY PLASTYCZNE - marzec 2021 r.

Czas Świąt Wielkanocnych związany jest z tradycją malowania pisanek. Zwyczaj ten znany jest w wielu krajach Europy i poza nią. W Holandii dzieci szukają jajek ukrytych w domu, we Francji - w ogrodzie. W Niemczech pomalowane na zielono jajka wręcza się przyjaciołom. W Bułgarii czerwone wielkanocne jajka maluje się w Wielki Czwartek albo w Wielki Piątek. Pierwszym umalowanym na czerwono jajkiem babcia kreśli znak krzyża na czołach dzieci, żeby były zdrowe i rumiane przez cały rok.

W Polsce Jajo – króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Zwyczaj ten podtrzymały również dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych. Pod okiem wychowawczyń: p. Renaty i p. Kasi przedszkolaki ozdabiały jajka poprzez malowanie farbami, wyklejanie ozdobami z papieru oraz błyszczącymi cekinami i koralikami. Mali artyści wykonali ozdoby na jajkach według własnych pomysłów, wykazali się inwencją twórczą. Bajkowe pisanki wraz ze świątecznymi życzeniami zostały przekazane rodzicom.

Dodatkowo w przerwie pomiędzy zajęciami plastycznymi dzieci uczestniczyły w zabawie polegającej na odgadywaniu zagadek związanych oczywiście z Wielkanocą. Nagrodą za udzielenie poprawnej odpowiedzi były pyszne jaeczka z czekolady. Nagroda baaardzo słodka :-)