WYJAZD NA SPEKTAKL TEATRALNY pt. "PAN TADEUSZ" - 10.03.2020 r.

"Pan Tadeusz" to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, z utworów w polskiej literaturze. Nasza narodowa epopeja będąca baśniowym wspomnieniem nieistniejącego już świata, opisem wielkiej tęsknoty do wolnej ojczyzny, a jednocześnie gorzką refleksją na temat naszych narodowych przywar. Poemat absolutnie wyjątkowy. Tytułowym bohaterem jest młodzieniec z rodu Sopliców powracający w rodzinne strony, zakochany w młodziutkiej Zosi i uwodzony przez starszą od nich obojga Telimenę. Jego ojciec – Jacek Soplica, ukrywający się pod przebraniem pokutującego mnicha Księdza Robaka, przygotowuje w Soplicowie zbrojne powstanie przeciw rosyjskiemu zaborcy. Jego plany krzyżuje lokalny konflikt o majątek, władzę i obyczaje wybuchający w najmniej odpowiednim momencie. Koniec końców solidarność zwaśnionych sąsiadów zwycięża zwiastując wolną Polskę. Ten niezwykły spekatkl mieli okazję zobaczyć uczniowie kl. V - VIII naszej szkoły, którzy pod opieką wychowawców wybrali się do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego z siedzibą w Radomiu.