DKK MAŁEGO CZYTELNIKA - 6. SPOTKANIE - 6.03.2020 r.

CZYM JEST KAMISHIBAI – magiczna skrzynka

KAMI to papier, SHIBAI to teatr  –  KAMISHIBAI to Papierowy Teatr

Kamishibai  Papierowy Teatr to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.

Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.

Kamishibai – lekka drewniana scena z opowieścią na papierze w środku, może być używany z powodzeniem w domu, w bibliotece, księgarni, szkole, przedszkolu czy dziecięcych oddziałach szpitalnych.

Teatrzyk kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości. Kamishibai to narzędzie kreatywnego działania, aktywizująca metoda pracy z uczniem.

W tej niezwykłej lekcji uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego 3- i 4-latków razem z wych. Renatą Przepiórką, które wybrały się do filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Grabowie nad Wisłą na 6. spotkanie swojego Dyskusyjnego Klubu Książki Małego Czytelnika. Dzisiejsze spotkanie było niezwykłym przeżyciem dla naszych malutkich dzieci. Wszystkie przedszkolaki w skupieniu i z wypiekami na twarzy słuchały opowieści pt. "Mały miś", którą przedstawiła im. p. Edyta. Taka forma zajęć była nowym i zaskakującym przeżyciem dla maluszków.