UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI 11 LISTOPADA - 8.11.2019 r.

W burzliwej historii naszej Ojczyzny było wiele upadków i wzlotów. Jednak dzień 11 listopada 1918 roku na trwałe zapisał się w umysłach wielu pokoleń Polaków.

Polska, po 123 latach niewoli, znów pojawiła się na mapie Europy, jako państwo suwerenne i niezależne. Pamiętając o tych wydarzeniach, 8 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie pod opieką pań: Anny Korczak, Wioletty Mazur i Anety Dąbrowskiej słowem i piosenką oddali szacunek symbolom narodowym oraz wyrazili swoją miłość do Ojczyzny i dumę z tego, że są Polakami. Społeczność szkolna wzięła udział w akademii, która rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły, a atmosferę powagi nadał wspólnie odśpiewany Hymn Polski. Zgromadzeni na szkolnym korytarzu z zainteresowaniem wysłuchali montażu słowno - muzycznego, który był niezwykle bogaty w treść. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksję. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie w scenach przedstawili losy Polski okupowanej przez zaborców Rosję, Prusy i Austrię oraz Polaków walczących o wolność. Ogromnych emocji oraz wzruszeń w postaci łez wywołało odśpiewanie pieśni patriotycznych, m.in.: "Ostatni list", "Dziś idę walczyć, mamo", "W listopadzie" , "Ojczyzno ma" w wykonaniu naszych zdolnych solistów: Julii Janaczek oraz Gabriela Suwały.

Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Bożena Potucha, która podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie tak wspaniałej, niezwykle wzruszającej lekcji historii. Przypomniała, że powinniśmy pamiętać o tym, że dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą – swoje życie. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodu.

Miniony tydzień upłynął w atmosferze patriotycznej. Na zajęciach z wychowawcą uczniowie wykonywali kotyliony, czytali poezję patriotyczną, w salach lekcyjnych powstały piękne gazetki ścienne. W szkole głośnym echem rozbrzmiewały śpiewane przez uczniów pieśni patriotyczne. W taki sposób nasi wychowankowie oddali cześć walczącym o odzyskanie niepodległości.

PIOSENKA