NARODOWE CZYTANIE 2019 - 7.09.2019 r.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, a w 2018 Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz  44 teksty Antologii Niepodległości.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Społeczność naszej szkoły również aktywnie włączyła się do udziału w tak niezwykle ważnym dla każdego Polaka wydarzeniu. W sobotę, 7 września 2019 r. o godzinie 10.00 w murach szkoły zjawili się: dyrektor p. Bożena Potucha, nauczyciele oraz uczniowie. Wszystkich zebranych powitała p. Magda Baryłka - organizator 8. edycji Narodowego Czytania w naszej szkole. Następnie odczytany został list Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy. W dalszej kolejności na scenie zaprezentowali się nasi utalentowani uczniowie w przedstawieniu teatralnym na motywach noweli "Katarynka" Bolesława Prusa. Wspaniała gra aktorska, trafnie dobrane dialogi oraz muzyka pozwoliły jeszcze głębiej zrozumieć sens i przesłanie utworu. Po niezwykle wzruszającym spektaklu nastąpiło głośne przeczytanie całej noweli Bolesława Prusa pt. "Katarynka". Narodowe Czytanie rozpoczęła p. dyrektor Bożena Potucha. Następnie nauczyciele oraz uczniowie czytali kolejne fragmenty noweli opisującej życie niezwykle zacnego mecenasa, znawcy muzyki oraz sztuk pięknych, Pana Tomasza oraz niewidomej dzieczynki. Losy obojga bohaterów połączył instrument muzyczny - katarynka. Taka konfrontacja obojgu przyniosła korzyści. Mężczyzna ponownie otwiera się na świat, dziewczynka dostaje szansę na normalne życie.

Po zakończonym czytaniu pani dyrektor podziękowała wszystkim za udział w tak ważnym wydarzeniu. Podkreśliła, że obecność w tym spotakniu to postawa godna prawdziwego Polaka - patrioty. Dla wszystkich opuszczających mury szkoły przygotowane zostały specjalne podziękowania z pieczątką poświadczającą udział w 8. Narodowym Czytaniu. Spotkanie upłynęło w podniosłej atmosferze.

Dziękujemy...