WARSZTATY CZYTELNICZE (KL. III) - 10.05.2019 r.

W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Grabowie nad Wisłą odbyła się lekcja biblioteczna pt. "Książka przyjacielem człowieka". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. III naszej szkoły, którzy wraz z wychowawczynią p. Sabiną Budniak odwiedzili bibliotekę. Zajęcia prowadziła p. Anna Nędzi. Jak wynika z tematu lekcji bohaterką spotkania była książka. Trzecioklasiści poznali  m.in. drogę książki od autora do czytelnika, dowiedzieli się, co odróznia literaturę beletrystyczną od niebeletrystycznej, co to jest literatura naukowa, jak zbudowana jest książka i do czego w książce służy spis treści. Wszystkie te zagadnienia uczniowie poznawali poprzez wykonywanie wielu zadań i ćwiczeń. Wspólnie omawiali zadania, jakie w procesie powstawania książki pełni pisarz, wydawca, redaktor, grafik, ilustrator, drukarnia, introligatornia, aż do czasu jej dostarczenia do księgarni i biblioteki. Na podstawie wysłuchanych wskazówek, dzieci układały w kolejności hasła przedstawiające kolejne etapy powstawania książki. Innym ćwiczeniem było posegregowanie różnych książek na literaturę beletrystyczną i niebeletrystyczną. Przy tym zadaniu ćwiczyli również swoją wymowę, niektórzy mieli kłopot z powtórzeniem słowa "beletrystyka". Jednak z wyszukaniem poszczególnych rozdziałów w książce posługując się tylko spisem treści nie było żadnego problemu. Z tym zadaniem wszyscy poradzili sobie bezbłędnie. Ostanie minuty spotkania upłynęły na rozmowie o upodobaniach czytelniczych, jakie książki dzieci lubią czytać, po co w ogóle je czytać i czy warto owiedzać bibliotekę.