Publiczna Szkoła Podstawowa im. Haliny Mirosławskiej w Grabowie nad Wisłą

Grabów nad Wisłą 57   26-704 Przyłęk

tel./fax 48 677-58-62

pspgrabow@gminaprzylek.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2367838
  • Do końca roku: 228 dni
  • Do wakacji: 35 dni

SPOTKANIE AUTORSKIE Z KRZYSZTOFEM PIERSĄ - 9.05.2019 r.

W czwartek, 9 maja 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przyłęku odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą, autorem książek: „Komputerowy ćpun” oraz "Trener marzeń". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. VI i VII naszej szkoły wraz z wychowawcami.

Pisarz z zawodu jest dziennikarzem radiowym, telewizyjnym oraz prasowym, natomiast z zamiłowania – modelarzem, myśliwym, nurkiem, a także żeglarzem. Przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od gier komputerowych i brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Nauczył się jednak przezwyciężać strach, realizować plany życiowe i walczyć z własnymi słabościami. Obecnie przekazuje swoją wiedzę osobom potrzebującym wsparcia. Krzysztof Piersa tak pisze o sobie: "Przez wiele lat zmagałem się z uzależnieniem od gier komputerowych i brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Nauczyłem się przezwyciężać strach, realizować plany życiowe i walczyć z własnymi słabościami. Obecnie prowadzę własne przedsiębiorstwo i żyję radując się z każdego kolejnego dnia. Teraz przekazuję swoją wiedzę dalej, osobom, które potrzebują wsparcia, które być może pogubiły się po drodze. Jestem w stanie osiągnąć każdy cel jaki przed sobą postawię. Uważam, że każdy może osiągnąć dokładnie to samo. Nie jestem typowym coachem. Nie wciskam kitów na zasadzie „Uwierz w siebie” i „Wszystko jest możliwe”. Rozmawiam, znajduję drogę i pokonuję przeszkody. Podchodzę do życia zdroworozsądkowo. Wielkie plany od wielkich marzeń różnią się tym, że pierwsze realizujemy, o drugich mówimy. Powiedz mi co pragniesz osiągnąć i wiem, że z moją pomocą stanie się to faktem." 

Tematem spotkania było uzależnienie od gier komputerowych. Autor "Komputerowego ćpuna" opowiadał młodzieży o faktach i mitach związanych z grami komputerowymi. Krzysztof Piersa zwrócił uwagę na kilka zagrożeń jakie związane są z uzależnieniem od gier komputerowych. Do najważniejszych zaliczył aspołeczność, problem ze znalezieniem pracy, zatracanie talentów, a także kłopoty zdrowotne. Stwierdził, że gry komputerowe same w sobie nie są złe, natomiast często zdarza się niewłaściwe podejście do nich przez użytkowników.

Krzysztof Piersa mówił także o tym, dlaczego gramy w gry, co nam one dają, a czego nigdy nie będą w stanie dać. Przedstawił również stanowisko i poglądy na temat grania w gry komputerowe najbliższego otoczenia graczy, czyli rodziców, przyjaciół. Radził jak rozmawiać z nałogowym graczem, jak rozpoznawać uzależnienie, jak z niego wyjść i jakie są największe trudności związane z wychodzeniem z nałogu.

Niewątpliwie Krzysztof Piersa wzbudził wśród młodzieży wielkie zainteresowanie tematami, które poruszał, bardzo szybko też "złapał" doskonały kontakt z młodzieżą. O problemach związanych z nałogowym graniem w gry komputerowe, mówił nie z perspektywy "uczonego mędrca", teoretyka tylko bardziej jako przyjaciel, doradca, dzieląc się swoimi własnymi obserwacjami i doświadczeniem.

Spotkanie wywarło wielkie wrażenie na obecnej na nim młodzieży. Wyrazem tego były spontaniczne oklaski na zakończenie. I rzecz zupełnie niesamowita... po zakończeniu spotkania młodzież mówiąc kolokwialnie "wbita" w fotele, przez dłuższą chwilę siedziała w ciszy nie mogąc uwierzyć, że spotkanie już dobiegło końca.