ŚWIĘTO PATRONA - 15.10.2018 r.

Święto Patrona to ważne wydarzenie w życiu naszej szkoły. Uroczystość ta w bieżącym roku szkolnym odbyła się 15.10.2018 r.

Spotkanie rozpoczęła uroczysta msza św. o godz. 12.00 w Kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Ługach z udziałem pocztów sztandarowych: Publicznej Szkoły Podstawowej im. Haliny Mirosławskiej w Grabowie nad Wisłą, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Heleny Długoszewskiej w Babinie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. ppłk. AK Józefa Pawlaka „Brzozy” w Łaguszowie, Publicznego Gimnazjum im. kpt. pil. Tadeusza Sędzielowskiego w Wólce Zamojskiej. Miała ona niezwykłą oprawę liturgiczną. Podczas mszy św. celebrowanej przez ks. Sylwestra Góreckiego zgromadzeni modlili się w intencji zmarłej założycielki szkoły w Grabowie - Haliny Mirosławskiej, zmarłych dyrektorów, nauczycieli i absolwentów.

Dalsza część uroczystości przeniosła sie na plac szkolny. Przybyli na Święto Patrona zaproszeni goście złożyli kwiaty przed tablicą pamiątkową patronki, po czym udali się do budynku szkoły.

Święto Patrona uczczono wprowadzeniem sztandarów oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Bożena Potucha, która oficjalnie przywitała zebranych. Swoją obecnością szkolną uroczystość zaszczyciło wielu gości: Pan Marian Kuś - Wójt Gminy Przyłęk, Pan Mirosław Madejski - Kierownik Referatu Oświatowo- Gospodarczego w Przyłęku, Członek Zarządu Rady Powiatu w Zwoleniu, Pan Wojciech Szmajda - Przewodniczący Rady Gminy w Przyłęku, Pani Danuta Marszałek - Dyrektor PSP w Babinie, Pani Teresa Pawlukowska - Dyrektor PSP w Łaguszowie, Pan Jarosław Pastuszko - Dyrektor PG w Wólce Zamojskiej, p. Dariusz Wziątek - właściciel zakładu Remontowo-Budowlanego "Skoczek", ks. Sylweter Górecki - proboszcz parafii Ługi,  p. Anna Nędzi- bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku, p. Magdalena Stefańska - Przewodnicząca Rady Rodziców, p. Halina Majewska - sołtys wsi Grabów, p. Małgorzata Maciejczyk, która "użyczyła" swoich zdolności muzycznych i grała na organach, opiekunowie pocztów sztandarowych poszczególnych szkół, rodzice oraz uczniowie.

Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor Bożeny Potucha. W pierwszych słowach wystąpienia przypomniała wszystkim postać naszej patronki - Haliny Boguchwały Mirosławskiej. Następnie w imieniu całej społeczności szkolnej podziękowała Panu Wójtowi Marianowi Kuś za to, iż w naszej szkole przeprowadzony został w czasie wakacji upragniony remont. Podkreśliła, jak bardzo ważna to jest zmiana dla naszej placówki i jak cała społeczność naszej wiejskiej szkoły bardzo się cieszy z tej spektakularnej zmiany. Na ręce Pana Wójta wraz z uczennicami złożyła kwiaty z podziękowaniami za dotychczasową 12-letnią owocną współpracę.

Pan Wójt Marian Kuś złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej, a na ręce pani dyrektor ofiarował prenezty (m.in. wspaniały ilustrowany album o historii Polski). Głos zabrał także Pan Wojciech Szmajda, który także złożył życzenia wszystkim pracownikom oraz wyraził ogromne zadowolenie z faktu wyremontowania szkoły.

Następnie zebrani Goście wysłuchali montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów kl. IV - VIII pt. "Wszyscy jesteśmy żołnierzami". Współprowadząca przedstawienie na początku wyjaśniła, iż tematem akademii będzie odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Z racji trwającej 100. rocznicy tego wydarzenia oraz ideii krzewienia wśród uczniów patriotyzmu przez naszą patronkę - Halinę Boguchwałę Mirosławską montaż ten został zadedykowany właśnie założycielce naszej szkoły. Na tle przejmującej muzyki uczniowie zaprezentowali się w pantomimie symbolizującej utratę przez Polskę wolności, a następnie upragnionego odzyskania niepodległości. Przejmujące patriotyczne wiersze oraz pieśni nadały wyjątkowego charakteru całej uroczystości.

Swoim występem uczniowie próbowali uświadomić zebranym to, że teraz żyjemy w wolnym kraju, a tę wolność zawdzięczamy ogromnej rzeszy wyjątkowych ludzi w historii naszego narodu oraz to, że jako wolni Polacy mamy możliwość wyboru życiowej drogi.

Za występ młodzież została nagrodzona gromkimi brawami. Uroczystość przebiegła w serdecznej atmosferze.

Na zakończenie zaproszeni goście udali się na "zwiedzanie" wyremontowanych sal lekcyjnych oraz całego budynku szkoły.

Z okazji oficjalnego otwarcia wyremontowanego budynku naszej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Haliny Mirosławskiej w Grabowie nad Wisłą składamy najserdeczniejsze podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tej inwestycji. Dziękujemy za to, że nowy budynek szkoły jest naszą dodatkową dumą .