DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2024 - luty 2024 r.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” . Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2018 są Facebook oraz Multimediawszkole.pl. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji.

Do tegorocznej edycji DBI zgłoszona została również nasza szkoła .W związku z udziałem w ogólnopolskiej akcji promującej bezpieczeństwo dzieci i młodzieży
w sieci w naszej placówce uczniowie na lekcjach informatyki razem z p. Magdą Baryłką poruszyli tematy związane z zagrożeniami i niebezpieczeństwami, na które narażone są dzieci korzystające z zasobu internetu. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz umiejętności racjonalnego korzystania z interentu, wykonywali plakaty i brali udział w dyskusji.

Dodatkowo uczniowie kl. IV i V uczestniczyli w ciekawych lekcjach, które przygotowała dla nich pani Anna Nędzi z Gminnej Biblioteki Publicznej w Grabowie nad Wisłą. 15 lutego w filii odbyły się dwie lekcje biblioteczne. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej ankiety na temat "Twoja aktywność w internecie". Do jej przeprowadzenia wykorzystane zostały dostępne online darmowe narzędzie Mentimeter, z którego obsługą nie było żadnych problemów. Otrzymane wyniki dały powód do ciekawej dyskusji o tym, do jakich celów wymienione w ankiecie aplikacje są wykorzystywane przez młodzież oraz o świadomości zagrożeń wynikających z ich używania. Dzięki przygotowanym ćwiczeniom na lekcji poruszony został również temat cyberprzemocy oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci ze szczególnym podkreśleniem zachowania dystansu i rozwagi podczas wirtualnych podróży po cyfrowym świecie.

Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach, chętnie się wypowiadali. Okazali w ten sposób, że mają świadomość tego, iż internet jest doskonałym źródłem informacji, rozrywki, ale też nieumiejętnie wykorzystany może zaszkodzić.

Serdecznie dziękujemy pani Annie Nędzi za spotkanie oraz współpracę.