Publiczna Szkoła Podstawowa im. Haliny Mirosławskiej w Grabowie nad Wisłą

Grabów nad Wisłą 57   26-704 Przyłęk

tel./fax 48 677-58-62

pspgrabow@gminaprzylek.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2369658
  • Do końca roku: 226 dni
  • Do wakacji: 33 dni

PIĘCIODNIOWA WYCIECZKA W TATRY - (12.06.2023 -16.06.2023 r.)

TO BYŁO PIĘĆ WSPANIAŁYCH DNI! smilesmilesmile

Grupa 47 uczniów pod opieką nauczycieli spędziła pięć wyjątkowych i pełnych wrażeń dni w Tatrach. Wspaniałe atrakcje oraz obiekty do zwiedzania zawdzięczamy kierownikowi wycieczki - p. Andrzejowi Ostrowskiemu, który zorganizował wyjazd naszym uczniom. 

Wspaniała przygoda rozpoczęła się 12 czerwca 2023 r. zbiórką przed budynkiem szkoły. Spakowani i przygotowani do wyjazdu uczestnicy wycieczki o godzinie 7.00 wyruszyli, by zwiedzać świat. Poniedziałkową przerwę w podróży grupa wycieczkowiczów spędziła w Krakowie. Wraz z panią przewodnik wszyscy udali się na wzgórze zamkowe wraz z zespołem monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. To niezwykłe sanktuarium określa tożsamość Polaków, jest ich symbolem narodowym i kulturowym. Wawel był siedzibą polskich władców, ich nekropolią i miejscem gdzie kształtowała się historia Polski. Głównym punktem zwiedzania był krakowski Kazimierz - miejsce szczególne, ukształtowane przez wielowiekowe sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Żydzi pojawili się na Kazimierzu w połowie XIV w. i do początku XIX w. mieszkali na terenie „żydowskiego miasta", zamkniętego w obrębie dzisiejszych ulic Miodowej, św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Bożego Ciała. Była to autonomiczna enklawa – Żydzi rządzili się w niej samodzielnie – nad sobą mieli tylko króla, w którego imieniu władzę sprawował wojewoda krakowski. Współcześnie Kazimierz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. Ta tętniąca życiem kulturalnym i artystycznym dzielnica, przyciąga szczególnie tych, którzy pragną poczuć ducha krakowskiej bohemy. Najbardziej oblegane kafejki oraz znane pracownie artystyczne i galerie skoncentrowały się w rejonie ulic: Szerokiej, Izaaka, Miodowej, Józefa, Podbrzezie i wokół placu Nowego. Spacer uliczkami krakowskiego Kazimierza był niezwykle przyjemny i urokliwy. W godzinach wieczornych wycieczkowicze zameldowali się w pensjonacie noclegowym w Białym Dunajcu.

Wtorek, 13 czerwca 2023 r. przywitał uczniów i opiekunów pięknym słoneczkiem i wspaniałymi widokami z okien pokojów na góry, gdzieniegdzie jeszcze przykrytymi warstwą śniegu. Po śniadaniu młodzież wyruszyła pod okiem bardzo sympatycznego przewodnika - pana Michała w kierunku Doliny Kościeliskiej. 

Dolina znajduje się w Tatrach Zachodnich, ma długość 9 km. i jest drugą co do wielkości doliną po polskiej stronie Tatr. Jest najbardziej znaną i jedną z najliczniej odwiedzanych tatrzańskich dolinW czasie spaceru uczniowie napotkali na trzy charakterystyczne zwężenia, czyli tzw. Bramy. Są to odpowiednio: Niżnia (Brama Kantaka), Pośrednia (Brama Kraszewskiego) oraz Wyżnia Kościeliska (Brama Raptawicka). Tuż przed Trzecią Bramą wycieczkowicze napotkali na Wąwóz Kraków zakończony jaskinią, zwaną Smoczą Jamą. Podczas wędrówki wszyscy zachwycali się przepięknym górskim krajobrazem. Nieco zmęczeni uczniowie dotarli do zamierzonego punktu, czyli Schroniska Górskiego na Hali Ornak, skąd rozciąga się widok na Kominiarski Wierch, Błyszcz i Bystrą. Po południu jeszcze tego samego dnia młodzież wraz z opiekunami udała się na Krupówki. Jest to najczęściej odwiedzane miejsce w Zakopanem pełne sklepów, kramików z pamiątkami i wyrobami regionalnymi. Każdy znalazł coś dla siebie i bliskich.

Środa, 14 czerwca 2023 r. była bardzo leniwym i przyjemnym dniem. Po smacznym śniadaniu wszyscy wybrali się na Termy Chochołowskie. Są to największe termy w Polsce! Każdy, niezależnie od wieku, znalazł specjalnie dopasowaną do swoich potrzeb atrakcję, m.in. gejzery, rwącą rzekę, sztuczną falę, stanowiska do hydromasażu, zjeżdżalnie oraz piaszczystą plażę i wodny plac zabaw na zewnątrz. Pobyt na termach upłynął w radosnej atmosferze. W drodze powrotnej uczniowie mogli zobaczyć skocznie narciarskie w Zakopanem oraz małych skoczków, którzy akurat ćwiczyli skoki. Popołudnie i wieczór w pensjonacie upłynął w wesołej atmosferze.

Czwartek, 15 czerwca 2023 r. rozpoczął się wczesnym śniadaniem, po którym wycieczkowicze spotkali się znów z panem Michałem - przewodnikiem. Następnie wszyscy wyruszyli autokarem do Kuźnic. Stamtąd nasi uczniowie z opiekunami udali się w pieszą wędrówkę, by zdobywać szczyty oraz podziwiać piękną panoramę Tatr. Punktem docelowym wyprawy było schronisko w Murowańcu na Hali Gąsienicowej. Położone jest ono w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej. Rejon ten słynie z piękna wysokogórskich szlaków i jest nazywany kolebką taternictwa polskiego. Trasa do schroniska napawała naszych uczniów wspaniałymi widokami. Na miejscu wszyscy mogli odpocząć, zjeść posiłek, by nabrać sił na drogę powrotną, która momentami była trudniejszą do przebycia. Wieczorem odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz dyskoteka.

Piątek, 16 czerwca 2023 r. - dzień wyjazdu. Spakowani już uczniowie po smacznym śniadaniu udali się autokarem w drogę powrotną. Podróż przebiegła bardzo spokojnie i bezpiecznie. W Krakowie nasi uczniowie wdrapali się i zwiedzili Kopiec Kościuszki. Piękna pogoda pozwoliła cieszyć się wspaniałym widokiem na Kraków i okolice. Jednak nie to było głównym celem tej części wycieczki. Przede wszystkim uczestnicy chcieli lepiej poznać postać Tadeusza Kościuszki, wyjątkowego człowieka w naszej historii, bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz przywódcy insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku.

W drodze powrotnej wycieczkowicze zatrzymali się w Zajeździe Moczydło na pyszny obiad. Około godziny 19.00 na stęsknionych uczniów czekali już rodzice. 

Wszystko co dobre, szybko się kończy.
Wycieczka również dobiegła końca. 

Wszystkim uczestnikom tej fantastycznej wycieczki za wspólnie spędzone chwile,
niezapomniane wrażenia  - DZIĘKUJEMY!!!

Opiekunowie