FESTIWAL NAUKI "CZTERY ŻYWIOŁY" - 07.06.2023 r.

W środę 7 czerwca 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Przyłęku odbył się Festiwal Nauki pod hasłem "Cztery żywioły".

Naszą szkołę dumnie reprezentowała grupa uczniów pod opieką nauczycieli oraz pani dyrektor Katarzyny Szymańskiej. Uczniowie naszej placówki zobligowani zostali do przygotowania stanowiska doświadczalnego związanego z żywiołem - ZIEMIA. Koordynatorem działań w naszej szkole była pani Anna Korczak. smile

Grupa uczniów na tę okoliczność przygotowała krótką część artystyczną prezentującą żywioł ZIEMI. Młodzież zaprezentowała się na sali gimnastycznej przed licznie zgromadzoną publicznością. Dalsza część festiwalu odbyła się na boisku szkolnym.

Ziemia to najbliższy człowiekowi żywioł, podstawa dla wszystkich pozostałych. Ziemia jest domem. Mamy z nią w zasadzie stały kontakt – kiedy chodzimy, siadamy, jemy, pracujemy. To typowa żeńska energia, jest jak matka: płodna, opiekuńcza, zaspokaja podstawowe potrzeby, daje oparcie, poczucie bezpieczeństwa, pokarm, schronienie. Ziemia jest najbardziej fizycznym z żywiołów, związanym ze zdrowiem, siłą, ale też ze strukturą, solidnością, stabilnością, wytrwałością. Aby nadać realny kształt naszym planom, projektom, marzeniom, potrzebujemy żywiołu ziemi. Bo ziemia ma moc urzeczywistniania.  O osobach obdarzonych tym pierwiastkiem mówi się, że są ugruntowane, twardo stąpają po ziemi. Brak tego elementu to – wiadomo – głowa w chmurach, uczucie zagubienia, rozchwiania, lekkomyślność, nieprzystosowanie do rzeczywistości.

Prace nad przygotowaniem stoisk warsztatowych i dekoracji trwały od kilku tygodni. Na tę okoliczność powstała tematyczna dekoracja przedstawiająca Ziemię i jej strefy klimatyczne. Olbrzymia żyrafa, zebra, słoń czy żubr oraz inne zwierzęta zachwyciły oglądających.

Nasi uczniowie zachęcali oraz instruowali inne chętne dzieci do wykonywania doświadczeń. Pierwsze stanowisko doświadczalne zatytułowane zostało WULKANIZM. Chętni uczniowie, a tych nie brakowało, sami mogli przy użyciu sody, octu, wody, barwnika spożywczego oraz płynu do mycia naczyń wykonać eksperyment imitujący wybuch wulkanu. Na drugim stanowisku pt. JAK POWSTAJE SMOG? uczestnicy festiwalu przy użyciu m.in. wody, kostek lodu oraz za pomocą ognia mogli zaobserwować jak część wody rozbija się na małe cząsteczki pary i tworzy imitację smogu. Stanowisko nr 3 TRAWA POD MIKROSKOPEM WYGLĄDA NA BARDZO SZCZĘŚLIWĄ umożliwiło odwiedzającym oglądanie przy użyciu mikroskopów różnorodnych preparatów. Dzieci oraz dorośli mogli skorzystać z gotowych próbek albo samodzielnie wyszukać np. źdźbło trawy, drobinki piasku i obejrzeć je pod mikroskopem albo śledzić poruszające się żyjątka. Na kolejnym stanowisku pt. POMIAR PH BLEBY. JAK ZMIERZYĆ ODCZYN PH GLEBY W OGRODZIE? uczniowie mogli sprawdzić poziom PH trzech rodzajów gleb: torfowej, piaszczystej oraz gliniastej oraz dowiedzieć, jakie roślinki najlepiej wyrosną na poszczególnej glebie. Stanowisko nr 5 CO Z TEGO WYROŚNIE? obfitowało w bardzo szeroką gamę roślin. Dużo wcześniej wsadzone lub zasiane roślinki urosły i wykiełkowały, a podczas festiwalu uczniowie mogli wybrać sobie dowolne roślinki, samodzielnie przesadzić do wytłoczek po jajkach (ekologiczne metoda), zabrać do domu i wsadzić w sowich ogródkach. Zainteresowanie tym stanowiskiem było ogromne zarówno wśród uczniów, jak też dorosłej części oglądających. Ostatnie stanowisko doświadczalne zatytułowane zostało DOMOWY KOMPAS. Tutaj uczestnicy ćwiczyli umiejętność znajdowania kierunku, bardzo ważna cecha każdego harcerza. Jest to jedna z technik orientowania się w terenie – bez użycia profesjonalnego kompasu, mapy ani nawet smartfona. Przy użyciu magnesu, igły, naczynia z wodą oraz kartki papieru młodzież ćwiczyła wyznaczanie kierunków geograficznych.

Serdecznie dziękujemy firmie LOBO. MEBLE DO SKLEPU ze Zwolenia za wypożyczenie namiotu. smile

Wszystkie przygotowane przez naszych uczniów pod opieką odpowiedzialnych nauczycieli doświadczenia oraz zajęcia warsztatowe cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim za ogromny zapał, poświęcony czas i serce włożone w przygotowanie tego wydarzenia.