MAZOWIECKI TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA W NASZEJ SZKOLE - maj 2023 r.

W ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa ogłoszonego przez Wojewodę Mazowieckiego i Kuratorium Oświaty w Warszawie przygotowaliśmy dla uczniów naszej szkoły wiele atrakcji, które były okazją do przypomnienia i utrwalenia nawyków związanych z bezpieczeństwem.
smile Zorganizowaliśmy zajęcia profilaktyczne o bezpieczeństwie na drodze i w szkole. Przeprowadziła je funkcjonariuszka z Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu, p. Katarzyna Cieślik.
Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią.

Pani policjant rozmawiała z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreśliła ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniała również zasady, jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Ponadto poruszyła temat cyberprzemocy i skutków, jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu.

Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

smile Wszyscy uczniowie naszej placówki w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa spotkali się z ratownikami medycznymi  z Zespołu ratownictwa medycznego w Zwoleniu. Podczas spotkania ratownicy udzielili instruktażu oraz zademonstrowali tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Pani ratownik uświadomiła uczniom na czym polega jej praca, jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej, uświadomiła uczniom, iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Przypomniała także ważne telefony alarmowe .

Nasi gości pokazali uczniom, jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem.

Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w części praktycznej wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratowników medycznych.

smile Uczniowie kl. I - III razem z wychowawcami uczestniczyli w wyjeździe do Zwolenia. Dzieci odwiedziły strażaków z Państwowej Straży Pożarnej.

Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci z zawodem strażaka, jego zadaniami a także wykorzystywanym w czasie akcji sprzętem .Spotkanie ze strażakami było też okazją do kształtowania u dzieci szacunku wobec osób wykonujących niebezpieczne ale niezwykle potrzebne dla społeczeństwa zawody.

Nasze dzieci zostały serdecznie przyjęte przez oprowadzających strażaków. Dzieci zwiedziły budynek straży, dowiedziały się wielu informacji dotyczących pracy strażaka, wysłuchały którymi pojazdami strażacy wyjeżdżają do wypadków, a jakimi gaszą pożary. Obejrzały również wyposażenie pojazdów oraz niezbędne do pracy urządzenia. Dowiedziały się, że pomagają też w czasie klęsk żywiołowych, np. powodzi.

Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Komendzie Powiatowej Policji w Zwoleniu.

Głównym celem spotkania było zapoznanie z pracą policjantów, zwiedzenie budynku komendy, przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa. Interesującym punktem szkolnej wycieczki było wejście do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych, gdzie dzieci miały okazję zobaczyć, jakie panują w nich warunki. Na parkingu policyjnym wszyscy mogli obejrzeć wóz policyjny.

Na koniec nie mogło oczywiście zabraknąć przypomnienia zasad bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji, ze szczególnym uwzględnieniem zachowania bezpieczeństwa nad wodą.

Dbanie o bezpieczeństwo swoje oraz innych to jeden z celów podstawy programowej, które dzieci muszą poznać. Dziecko powinno wiedzieć, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru oraz do kogo zwrócić się o pomoc. Niewątpliwie wycieczka sprzyjała osiągnięciu również tych celów.

smile Dodatkowo uczniowie wszystkich oddziałów uczestniczyli w pogadankach na temat bezpieczeństwa, zarówno na drodze, w szkole, jak też w sieci. Rozwiązywali zagadki i quizy.

smile Uczniowie klasy IV przystąpili do egzaminu praktycznego uprawniającego do uzyskania karty rowerowej.

smile Ogłoszony też został szkolny konkurs plastyczny pn. "Wypoczywam bezpiecznie".

smile Podsumowaniem wszystkich działań podjętych w ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa był szkolny apel, który odbył się w piątek, 19.05.2023 r. Pani dyrektor Katarzyna Szymańska podsumowała zrealizowane zadania, wręczyła nagrody uczniom za aktywny udział w konkursie szkolnym

Koordynatorzy Szkolnego Tygodnia Bezpieczeństwa:

Magda Baryłka i Daria Piątkowska - Waniek