Publiczna Szkoła Podstawowa im. Haliny Mirosławskiej w Grabowie nad Wisłą

Grabów nad Wisłą 57   26-704 Przyłęk

tel./fax 48 677-58-62

pspgrabow@gminaprzylek.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2369478
  • Do końca roku: 227 dni
  • Do wakacji: 34 dni

DKK "MY OCZYTANI" - SPOTKANIE 4 - 19.04.2023 r.

Dziś, 19.04.2023 r. przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zdarzenie zapisało się na kartach historii Warszawy jako jeden z najbardziej bohaterskich przejawów oporu wobec niemieckiego okupanta podczas II wojny światowej. W dniu rocznicy uczniowie klasy IV należący do DKK "My Oczytani" wybrali się na spotkanie swojego klubu do biblioteki w Grabowie nad Wisłą. Pani Anna Nędzi przygotowała dla uczniów wyjątkową lekcję biblioteczną upamiętniającą wydarzenia sprzed 80 lat. Uczniowie wysłuchali wzruszającego opowiadania Renaty Piątkowskiej pt. "Wszystkie moje mamy". 

"Wszystkie moje mamy" to książka wpisująca się w serię książek opowiadających dzieciom o wojnie. Mały chłopczyk, bohater tej historii, zabrał wszystkich klubowiczów za rękę i wprowadził za druty warszawskiego getta. Autorka ukazała wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy. W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. Czy można piękniej przeciwstawić się złu? „Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy” – powiedziała Irena Sendlerowa. I takie jest przesłanie tej książki. Uczniom została też przybliżona postać Marka Edelmana, działacza społecznego pochodzenia żydowskiego, lekarza kardiologa, jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim, który uratował setki ludzkich żyć.

Uczniowie dowiedzieli się także, dlaczego żółte żonkile stały się symbolem powstania w getcie warszawskim. "Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję". Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów — często były to właśnie żonkile" czytamy na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Dzisiejsza lekcja była niezwykłym przeżyciem dla naszych uczniów.