SPOTKANIE Z POLICJANTEM - 3.10.2018 r.

Po raz kolejny w naszej szkole gościliśmy policjantów z Powiatowej Komendy policji w Zwoleniu. Uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy: dzieci młodsze (przedszkole, oraz uczniowie kl. 0-IV) oraz starsi uczniowie (kl. V-VIII).

Młodsze dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem, bezpiecznym zachowaniu w czasie oczekiwania na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Pan policjant uczulił także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów  podczas podróży samochodem. Przypomniał, że przywilej jazdy na przednim siedzeniu samochodu dotyczy tylko tych, którzy mają ukończone 12 lat. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien nosić.

Głównym tematem rozmowy policjanta oraz uczniów kl. V-VIII była odpowiedzialność karna nieletnich. Policjant zwrócił uwagę nie tylko na prawa, ale także obowiązki uczniów, poruszył tematy o wzajemnej tolerancji, cyberprzemocy i jej skutkach prawnych, zwrócił uwagę, że niektóre zachowania uczniów mające na celu zaimponowanie grupie, mogą okazać się czynem karalnym. Nieco dłużej rozmowa zatrzymała się nad tematem narkotyków i dopalaczy.

Dokąd prowadzą narkotyki? – na to oraz na inne pytania dotyczące środków odurzających starał się odpowiedzieć funkcjonariusz policji. Mundurowy przypomniał młodzieży, że w polskim prawie wszystko co związane jest z narkotykami (posiadanie, zażywanie, sprzedawanie) jest nielegalne. Ostrzeżenia dotyczyły również dopalaczy. Ponadto prowadzący spotkanie policjant przypomniał, ze na terenie placówki szkolnej jest całkowity zakaz palenia tytoniu. Dlatego zapalenie papierosa, w przypadku osoby, która nie ukończyła 17 lat, może skutkować mandatem karnym. Tematyka lekcji dotyczyła także korzystania z telefonów komórkowych oraz internetu w sposób zgodny z prawem.