SPOTKANIE Z SĘDZIĄ ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ - 13.03.2024 r.

13 marca 2024 r. uczniowie kl. I - VIII naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w spotkaniu z sędzią Anną Marią Wesołowską, które odbyło się w szkole w Łaguszowie. Uczniowie w czasie spotkania dowiedzieli się, jak wygląda praca sędziego. Zostali w bardzo przystępny sposób zapoznani z obowiązującym prawem, zwłaszcza z zagadnieniami związanymi z przestrzeganiem prawa przez osoby nieletnie.

Sędzia Anna Maria Wesołowska w swoim wystąpieniu przybliżyła współczesne zagrożenia, jakie mogą spotkać dzieci i młodzież, omówiła kwestie związane z negatywnymi zachowaniami młodych ludzi, zwróciła uwagę na konsekwencje, które mogą za sobą pociągnąć. Mówiła o przemocy, agresji, zagrożeniach płynących z Internetu (cyberprzemoc, uzależnienia), skutkach prawnych. Opowiedziała o wielu sytuacjach, z jakimi spotkała się w swojej pracy zawodowej, zachęcała uczniów do aktywnego włączania się w edukację prawną poprzez tworzenie w szkołach tzw. „kącików prawnych” z informacjami prawnymi odnoszącymi się do życia młodych ludzi i ich rodzin. Uczniowie mieli okazję przymierzyć togę sędziowską i wziąć do ręki łańcuch sędziowski.

Od tego dnia wszyscy mają pewność co oznaczają: nietykalność cielesna, nękanie, kradzież tożsamości. Uczestnicy spotkania zostali poinformowani o tym, jakie kary grożą za naruszanie prawa, niestosowanie się do zasad i regulaminów obowiązujących w szkole. Podczas prelekcji omawiane były również zasady odpowiedzialności nieletnich. Uczniowie poznali zachowania, na które mamy wszyscy obowiązek reagować. Sędzia Anna Maria Wesołowska "uczuliła" zebranych, aby nie wierzyli w to, co oglądają i słyszą na temat praw i obowiązków ucznia, np. słynne "Prawo Marcina".

Dzisiejsze spotkanie było niezwykle cenną lekcją dla wszystkich.