WYJAZD DO ZWOLENIA (KL. IV - VIII) - 29.02.2024 r.

W czwartek 29.02.2024 r. grupa 50 uczniów wraz z wychowawcami uczestniczyła w wyjeździe do Zwolenia. Pierwszym punktem wyjazdu było kino Świt. Tam uczniowie obejrzeli najnowszą wersję słynnej "Akademii pana Kleksa". Jest to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80. Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki - Ady Niezgódki - która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę…

Uczniowie wyszli z kina z dużą dozą optymizmu, gdyż film bardzo się podobał. Kolejnym punktem była wizyta w Muzeum Regionalnym oraz Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. W muzeum uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali ciekawych opowieści o rodzie Kochanowskich i obejrzeli szczegółowo rozrysowane drzewo genealogiczne, które widnieje na jednej ze ścian muzeum. Ponadto mieli okazję obejrzeć ciekawe eksponaty, które stanowią stałą ekspozycję muzeum, a także zdjęcia i rekwizyty tworzące czasową wystawę sportową związaną z historią klubu sportowego MKS Zwolenianka. W kościele, który jest jednocześnie nekropolią rodu Kochanowskich, uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć m.in. kaplicę Kochanowskich, którą dobudowano w 1610 r., a ufundował ją bratanek czarnoleskiego poety – Adam Kochanowski. Na ścianie kaplicy znajdują się epitafia. Wykute w czerwonym chęcińskim marmurze popiersie Jana Kochanowskiego stanowi dziś jedyny, bliski autentyczności wizerunek. Powstało ono ok. 30 lat po śmierci poety. W kaplicy Kochanowskich oprócz nagrobka poety znajdują się tam jeszcze inne, m.in. Piotra Kochanowskiego (zm. 1547r.) i Anny z Białaczowskich (zm. 1557 r.).  Pod posadzką kaplicy znajduje się krypta. Sam pomysł pochówku Jana Kochanowskiego w kościele zwoleńskim wyszedł od niego samego. Pochował on w podziemiach swoich rodziców i wystawił im nagrobek. Ciekawostką wartą tu wspomnienia jest to, że poeta nie ma głowy, gdyż 29 kwietnia 1791 roku Tadeusz Czacki wszedł do grobu Kochanowskich, znalazł trumnę Jana i zabrał z niej czaszkę. Po około pięciu latach przekazał czaszkę w darze księżnej Izabeli Czartoryskiej. Aktualnie jest ona przechowywana w zbiorach muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Pełni nowych wrażeń i wiedzy wycieczkowicze udali się na smaczny posiłek, a zaraz po nim powrócili do domów.

Kolejny udany wyjazd za nami :-)