REALIZACJA PROJEKTU "BohaterON"

Uczniowie klasy VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Haliny Mirosławskiej w Grabowie nad Wisłą wzięli udział w projekcie "BohaterON w Twojej szkole 2023" będącym częścią ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię!"

Celem tej kampanii jest  upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, promocja historii Polski, krzewienie haseł patriotycznych wśród młodzieży i budowanie pamięci.

Podstawą warsztatów w których uczestniczyła klasa VIII  było opowiadanie Renaty Piątkowskiej „Uparte serce tego miasta”. Od starszego pana, drobnej kobiety z laską, dziewczyny w kolorowej sukience, samotnego mężczyzny i pozostałych przechodniów uczniowie dowiedzieli się między innymi: z czego budowano barykady, jak wielką odwagą wykazywały się sanitariuszki i łączniczki, kim byli gołębiarze, kogo nazywano roznosicielami radości, jakie zadania miały szczury kanałowe i co wydarzyło się na Woli w pierwszych dniach powstania. Po zapoznaniu się z opowiadaniem uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonali szpalty specjalnego wydania gazety powstańczej, które zostały wyeksponowane i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Uczniowie zredagowali także wpis z pozdrowieniami dla powstańców warszawskich, który następnie zamieścili na stronie dumnizpowstańców.pl.

Link do wpisu https://wpis.dumnizpowstancow.pl/mapa?id=9ac42ff5-4a8e-47aa-a657-d5a7f3cac22d

Historia nie musi być nudna! – to już wiemy. Historię tworzymy MY. Historię tworzą ludzie, którzy zwykle nie chcą zostać bohaterami. Ludzie, którzy przyjmując wyzwania swoich czasów udowadniają co znaczy być CZŁOWIEKIEM. Ludzie, którzy dla nas współczesnych stali się wzorcami do naśladowania – wystarczy tylko „włączyć historię”.

Koordynator projektu - Anna Korczak