WYCIECZKA DO WARSZAWY - 11.01.2024 r.

W czwartek 11.01.2024 r. 50 - osobowa grupa uczniów kl. IV - VIII pod opieką nauczycieli uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Wycieczkowa przygoda  rozpoczęła się o godz. 8.00. W dobrych humorach, optymistycznie nastawieni wycieczkowicze wyruszyli w kierunku stolicy. Zwiedzanie rozpoczęło się spacerem po Starym Mieście. Uczniowie mogli podziwiać piękną choinkę znajdującą się tuż obok wejścia do Zamku Królewskiego. Następnie autokarem wszyscy udali się przed budynek Muzeum Sportu i Turystyki. Już sama budowla zachwyciła wycieczkowiczów.

Uczniowie podzieleni na dwie grupy pod opieką muzealnego przewodnika oglądali eksponaty zgromadzone w muzeum. Mogli podziwiać  unikalne stare rowery, drewniane narty, sanki w tym bobsleje, kajak, którym pływał niegdyś Karol Wojtyła, nasz późniejszy papież, pierwszy gokart Roberta Kubicy i wiele innych. Pani przewodnik zapoznała uczniów również z historią Igrzysk Olimpijskich, przedstawiła  dzieje sportu od antycznej Grecji, poprzez narodziny nowożytnych Igrzysk Olimpijskich (XIX wiek) oraz początki sportu w Polsce (XIX/XX wiek) do współczesności.

Uczniowie  zobaczyli  pochodnie, którymi przenoszono ogień olimpijski podczas kolejnych olimpiad, medale olimpijskie w tym jeden szczególny – nieoryginalny, ale za to „najbardziej złoty” Otylii Jędrzejczak, którego kopię wykonała Mennica Polska, ponieważ jego zdobywczyni oryginał przeznaczyła na cele charytatywne. Ogromne wrażenie zrobiła na uczestnikach ściana chwały, która prezentuje dorobek olimpijski Polaków, gdzie po każdej olimpiadzie odsłaniane są kolejne tabliczki laureatów olimpijskich, ułożone chronologicznie.

W drugiej części uczniowie uczestniczyli w warsztatach pt. "Liny, węzły i supełki". Uczestnicy otrzymali pomoce w postaci lin oraz niezbędną pomoc instruktorską. W praktyce ćwiczyli umiejętność wiązania węzłów ratowniczych. Wiązanie lin okazało się doskonałym treningiem logicznego myślenia i pamięci. Uczniowie poznali węzły i sploty przydatne nie tylko w sportach takich jak alpinizm czy żeglarstwo, ale również w codziennym życiu. Wizyta w Muzeum Sportu i Turystyki okazałą się wspaniałą lekcją i przygodą. Zwiedzanie tego miejsca możliwe było dzięki udziałowi w programie "Kulturalna szkoła na Mazowszu" zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i mazowieckie instytucje kultury. Dla wszystkich szkół z woj. mazowieckiego wstęp do muzeum jest płatny symboliczną złotówkę od każdego uczestnika.

Po wizycie w muzeum wszyscy udali się na ciepły posiłek, po czym wypoczęci uczniowie ruszyli w kierunku Wilanowa, gdyż kolejnym punktem wycieczki był Królewski Ogród Światła. Wszyscy z zachwytem obejrzeli tę wspaniałą plenerową wystawę. Uczniowie podziwiali między innymi labirynt pełen mitologicznych stworów, Ogród Różany Rafaello z cudownymi kwiatami. To było niezwykłe miejsce. Wystawa na naszych uczniach zrobiła ogromne wrażenie. Zmarznięci, ale szczęśliwi wszyscy przed godziną 21.00 wrócili do Grabowa. Wycieczka była bardzo udana. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.