UCZCILIŚMY ŚWIĘTA MAJOWE - 27.04.2018 r.

Podobny obrazMaj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych trzech dniach tego miesiąca obchodzone są w Polsce trzy ważne święta: Państwowe Święto Pracy (1 maja), Państwowe Święto Flagi (2 maja) oraz Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja.

W związku z tym już w piątek 27 kwietnia 2018 r. uczniowie pod opieką pań: Wioletty Mazur i Anety Dąbrowskiej przygotowali uroczysty apel, upamiętniający ważne patriotyczne wydarzenia.

Celem uroczystości było przypomnienie genezy i historii zbliżających się świąt, a także refleksja nad tym, czy obchody świąt narodowych są przejawem współczesnego patriotyzmu.

Przygotowania do uroczystości trwały krótko, jednak jej wymiar był znaczący. Aktorzy w doskonały sposób połączyli walory edukacyjne oraz elementy patriotyczne i sielankowe w jednym apelu.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego zatopiliśmy się w historii. Oprócz przypomnienia sylwetek zasłużonych dla naszego narodu postaci oraz refleksji nad naszą krwawą i smutną przeszłością, nie zabrakło przypomnienia chwil wyniosłych i radości, którą najlepiej wyrażały śpiewane pieśni patriotyczne.

Dzięki uczestnictwu w apelu uczniowie będą mogli świadomie obserwować i  przeżywać nadchodzące święta, wiedząc, kiedy powstały, jakie wydarzenia upamiętniają i jak można się przyłączyć do ich obchodów.

Pamiętajmy, że naród, który zapomina o historii własnej ojczyzny, traci swoją tożsamość i skazany jest na zagładę. Ponadto patriotą–Polakiem się jest, a nie tylko bywa…

Po uroczystym apelu pani dyrektor Bożena Potucha serdecznie podziękowała występującym uczniom oraz paniom, które sprawowały opiekę podczas przygotowywania części artystycznej. Następnie wspólnie z panią Wiolettą Mazur wręczyła dyplomy i nagrody zwycięzcom szkolnego konkursu plastycznego pn. "NAJPIĘKNIEJSZY ORZEŁ - GODŁO POLSKI". Nagrodzeni zostali następujący uczniowie:

I MIEJSCE - Dominik Kosik ( kat. oddział przedszkolny i kl. 0)

I MIEJSCE - Natalia Baryłka ( kat. kl. I - III)

I MIEJSCE - Aleksandra Abczak ( kat. kl. IV - VII).

Przyznane zostały także WYRÓŻNIENIA następującym uczestnikom konkursu: Wiktoria Wierzbicka, Kacper Fulara, Kinga Zajączkowska.

Po uroczystościach w budynku szkolnym cała społeczność szkolna wzięła udział w MARSZU PATRIOTYCZNYM, który przebiegł wzdłuż drogi naszej miejscowości. Wszyscy uczniowie na znak tego, iż zbliżają się ważne majowe święta maszerowali równym krokiem unosząc wysoko własnoręcznie wykonane biało - czerwone flagi. Była to dla całej społeczności szkolnej oraz lokalnej wspaniała lekcja patriotyzmu.