Publiczna Szkoła Podstawowa im. Haliny Mirosławskiej w Grabowie nad Wisłą

Grabów nad Wisłą 57   26-704 Przyłęk

tel./fax 48 677-58-62

pspgrabow@gminaprzylek.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2351707
  • Do końca roku: 242 dni
  • Do wakacji: 49 dni

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU - 6.02.2018 r.

Znalezione obrazy dla zapytania dbi 2018 plakat"Tworzymy kulturę szacunku w sieci".

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. 
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” . Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2018 są Facebook oraz Multimediawszkole.pl. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji.

DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem. Podczas obchodów DBI 2018 organizatorzy chcą podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

Do tegorocznej edycji DBI zgłoszona została również nasza szkoła jako jedna z 3000 inicjatyw. W związku z udziałem w ogólnopolskiej akcji promującej bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci w naszej placówce odbył się apel szkolny przygotowany przez uczniów kl. IV - VI pod opieką p. Magdy Baryłka. Podczas krótkiego wystąpienia dzieci próbowały przekazać, jak umiejętnie, odpowiedzialnie i racjonalnie korzystać z internetu, telefonu komórkowego. Udzielały swoim koleżankom i kolegom cennych rad odnośnie niewłaściwego zachowania młodzieży (obrażanie się w internecie, przerabianie zdjęć, dodawanie obraźliwych podpisów i komentarzy, filmowanie oraz wykonywanie zdjęć bez zgody osoby filmowanej). 

Dodatkowo uczniowie kl. IV - VII na zajęciach komputerowych i informatyce obejrzeli filmy edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz umiejętności racjonalnego korzystania z interentu ("Gdzie jest Mimi?", "Plik i Folder - Odkrywcy Internetu"). Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego przygotowana została gazetka informacyjna nt. bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie wypełniali także ankiety dotyczące uzależnienia od komputera przygotowane przez p. pedagog Dominikę Pawelec.

Dodatkowo szóstoklasiści uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez p. Annę Nędzi w filii gminnej biblioteki w Grabowie nad Wisłą. Uczestnicy warsztatów wypowiadali sie na temat niewłaściwych zachowań młodzieży w internecie (wzajemne obrażanie się i komentowanie). Z rozsypanek wyrazowych tworzyli kodeks właściwych zachowań użytkowników internetu, a w formie wesołej zabawy próbowali wczuć się w rolę "nieznajomego kolegi" podszywającego się za rówieśnika. Na zakończenie uczestnicy podsumowali i uporządkowali zdobytą wiedzę. Spotkanie upłynęło w bardzo sympatycznej atmosferze.