Publiczna Szkoła Podstawowa im. Haliny Mirosławskiej w Grabowie nad Wisłą

Grabów nad Wisłą 57   26-704 Przyłęk

tel./fax 48 677-58-62

pspgrabow@gminaprzylek.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2351608
  • Do końca roku: 242 dni
  • Do wakacji: 49 dni

WYCIECZKA DO WARSZAWY - 12.01.2018 r.

Podobny obrazW dniu 12 stycznia 2018 r. uczniowie kl. IV - VII pod opieką pań: Dominiki Pawelec, Moniki Wierzbickiej, Magdy Baryłka i Wioletty Mazur wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem wyprawy była wizyta w Domu Zagadek. W pięciu specjalnie przygotowanych pokojach, tzw. Escape Room uczniowie bardzo ciekawie spędzili czas.

Escape Room okazała sie bardzo interesującą formą zabawy, która polegała na tym, że uczestnicy zostali zamknięci w tematycznie przygotowanych pokojach. Wszyscy mieli godzinę na rozwiązanie zagadek, które prowadziły do wyjścia. Aby tak się stało wycieczkowicze musieli się wykazać: analitycznym myśleniem, kojarzeniem faktów, kreatywnością, spostrzegawczością i zręcznością. Zabawa była bardzo udana, a spędzony w pokojach czas bardzo szybko minął Na szczęście wszystkim udało się rozwiązać zagadki i wyjść z tajemniczych pomieszczeń.

Następnie uczniowie pojechali do Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich na Woli. Zwiedzanie tego nowoczesnego, multimedialnego muzeum przybliżyło uczniom jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego, stanowiące do dziś przykład heroizmu, męstwa i walki o wolność. Uczniowie poznali życie codzienne powstańców, umundurowanie, broń, fotografie autentycznych scen powstańczych, losy ludności cywilnej oraz dzieci. Obejrzeli samolot „Liberator”, którym dokonywano zrzutów broni dla powstańców. Poznali w jaki sposób działała podziemna poczta polska i tajne drukarnie. Dużym przeżyciem była możliwość przejścia kanałami i sprawdzenie, co mogli czuć powstańcy poruszający się nimi w różne dzielnice Warszawy. Uczniowie obejrzeli też przejmujący film pt. „Miasto ruin”- komputerową rekonstrukcję zrównanej z ziemią Warszawy. Wizyta w muzeum pozostawiła niezatarte wrażenia i była dla uczniów prawdziwą żywą lekcją historii i patriotyzmu.

Po wizycie w muzeum wycieczkowicze udali się do Królewskiego Ogrodu Światła przy pałacu w Wilanowie, gdzie znajduje sie wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Uczniowie, którzy dziś odwiedzili wilanowski park po zmroku wkroczyli w przestrzeń, w której mogli się poczuć jak na królewskim dworze.

W tym roku wilanowski ogród rozświetla instalacja – Zimowy Ogród Króla. To ekspozycja elegancka, wyrafinowana i wprost nawiązująca do piękna architektury oraz historii pałacu. Każdy element i detal świetlnej wystawy odwołuje się do źródeł ikonograficznych, herbu Jana III Sobieskiego oraz symboliki pałacu.

Widoki były imponujące, a wrażenia niesamowite!!!

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Trzeba było wracać do domów. Pełni nowych wrażeń, doświadczeń i nabytej wiedzy o powstaniu powróciliśmy bezpiecznie do Grabowa.