• Odwiedziło nas: 2351973

8. SPOTKANIE DKK "PECHOWA TRZYNASTKA" - 3.01.2018 r.

Znalezione obrazy dla zapytania tytus romek i atomek streszczenieNowy Rok 2018 uczniowie klasy VI należący do Dyskusyjnego Klubu Książki "Pechowa Trzynastaka" rozpoczęli już 8. spotkaniem swojego klubu. W środę 3.01.2018 r. szóstoklasiści zawitali w progach biblioteki gminnej w Grabowie. Na czytelników czekała p. Ania Nędzi. Podczas tego spotkania członkowie klubu dzielili się wrażeniami po przeczytaniu serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek" autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego.

Dwaj przyjaciele – harcerze: Romek i A’Tomek – starają się uczłowieczyć człekokształtną małpę – Tytusa de Zoo, posiadającego, wbrew pozorom, więcej cech ludzkich niż małpich. Kolejne tomy komiksu to podróże bohaterów w rozmaite dziedziny wiedzy w wymyślnych pojazdach skonstruowanych przez prof. T.Alenta lub A’Tomka. Każda księga umieszcza bohaterów w innej roli. Tytus, Romek i A’Tomek zawsze pakują się w jakieś kłopoty, ale umieją łatwo z nich wybrnąć.

Świat w komiksie jest bardzo absurdalny i odznacza się błyskotliwym humorem, a jednocześnie zawiera wiele edukacyjnych przesłań dotyczących geografii, ochrony przyrody czy historii („bawiąc uczy”).

Tytus za namową kolegów z podwórka: Romka i A’Tomka postanawia zostać harcerzem. Po zdanym praktycznym egzaminie wyruszają razem na wycieczkę, podczas, której gubią drogę i niechcący podczas ucieczki przed intruzem wspinają się na Kasprowy Wierch, potem zwiedzają zamek w którym straszy. Po powrocie z wycieczki chłopcy podejmują decyzje, że wytrenują Tytusa na mistrza sportowego. Następnie chłopcy podejmują decyzję, iż będą zbierać pieniądze na obóz. Zakładają spółdzielnię „Welodrom”, która naucza jazdy na rowerze, a po jej upadku, zakładają punkt usługowy oferujący malowanie ścian i trzepanie dywanów. Po zebraniu środków, wyruszają na obóz harcerski na którym przeżywają kolejne nieprawdopodobne przygody. Na koniec Tytus odbywa bieg harcerski, po którym zostaje pełnoprawnym harcerzem i każe do siebie mówić druhu Tytusie. To skrót tylko jednej spośród 31 ksiąg tego komiksu. Uczniowie mieli do przeczytania różne tomy, tak więc dzisiejsze spotkanie było bardzo bogate w wypowiedzi szóstoklasistów. Chłopcy wręcz "wchodzili" sobie w słowa, gdyż każdy chciał się podzielić opinią na temat przeczytanego tomu. Z niezwykłą szczegółowością i jednocześnie entuzjazmem opowiadali o przygodach trzech przyjaciół, co świadczy o tym, iż tego typu forma wydawnicza, jaką jest komiks bardzo przypadła do gustu. Spotkanie upłynęło w bardzo sympatycznej atmosferze, a co najważniejsze na wymianie spostrzeżeń, opinii i wyrażaniu swojego zdania. Uczniowie utrwalili umiejętność współpracy, wzajemnego szacunku podczas dyskusji.

Dziękujemy Filipowi za wypożyczenie komiksów!Uśmiech