ZWYCZAJE I TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE - 15.12.2017 r.

Znalezione obrazy dla zapytania boże narodzenie gifyWkraczamy powoli w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji tematem spotkania, które odbyło się w filii gminnej biblioteki w Grabowie był czas przygotowań, tradycji i zwyczajów kultywowanych w polskich domach dawniej i dziś. Uczniowie kl. VII, którzy odwiedzili dziś p. Anię Nędzi, mieli za zadanie stworzyć mapy skojarzeń związane z Bożym Narodzeniem. Grupa została podzielona na cztery zespoły, z których część miała wypisać lub wyrysować wszystko, co związane jest ze współczesną "Gwiazdką". Pozostałe grupy, wykorzystując fragmenty utworów: Wł. St. Rejmonta "Chłopi", St. Orła "Pod Łysicą", O. Kolberga "Mazowsze" ("Dzieła Wszystkie T. 24) oraz obrzędu "Wieczór Wigilijny" wg Wandy Krawiec, zajęły się wyszukiwaniem informacji dotyczących tego, jak przygotowywano się i jak obchodzono Wigilię w dawnych czasach. Z prezentacji prac poszczególnych grup dowiedzieliśmy się, że dzisiejsze przygotowania i obchody świąt Bożego Narodzenia różnią się od tradycji świętowania naszych dziadków i pradziadków. Da się zauważyć, iż nasze pokolenie jest zafascynowane modą i trendami zachodnich sąsiadów. Obecnie nie wyobrażamy sobie świąt bez prezentów, telewizji, telefonu. Odchodzą w niepamięć tradycje i zwyczaje, jakie opisali w swych utworach polscy pisarze. Dowiedzieliśmy się, że dawniej dla ludzi symbolem świąt nie był wystrzałowy, drogi prezent, ale takie wartości jak: rodzina, miłość, zdrowie i pełny talerz na stole.

Naszą tożsamość tworzy znajomość historii i obyczajów. Dlatego organizując takie spotkania, mamy nadzieję, że choć w małym stopniu, przyczyniamy się do podtrzymywania i kultywowania tradycji i zwyczajów polskich świąt.

Dziękujemy p. Ani za bardzo pouczającą lekcję oraz uświadomienie młodemu pokoleniu, jakie wartości należy cenić w życiu.

P.S. Dziękujemy Pani za piękny prezent!!!Uśmiech

Uczniowie kl.VII z wychowawczyniąUśmiech