JAKIE TAJEMNICE KRYJE BIBLIOTEKA? - 8.12.2017 r.

Podobny obrazW piątek, 8-go grudnia filię biblioteki w Grabowie odwiedzili uczniowie kl. V naszej szkoły. Jak zawsze z uśmiechem przybyłych gości powitała p. Ania Nędzi. Celem spotkania było przypomnienie zasad korzystania z wypożyczalni i czytelni bibliotecznej oraz zapoznanie z pracą bibliotekarza. Aby spotkanie nie było nudnym monologiem, pani bibliotekarka postanowiła aktywnie włączyć młodzież do działania. Podzieliła klasę na dwie grupy, z których każda dostała dużą kartkę z zapisanym pytaniem: Co można robić w bibliotece?  i Jak wygląda praca bibliotekarza? Początkowo uczniowie mieli pustkę w głowach i poza wypożyczaniem oraz czytaniem książek nie przychodziło im nic do głowy. Jednak pytania naprowadzające pani polonistki i pani bibliotekarki wyprowadziły ich z kłopotu i na kartach pojawiło się mnóstwo skojarzeń i przykładów. Po zaprezentowaniu swoich pomysłów na forum całej grupy okazało się, że w bibliotece nie tylko się "czyta i wypożycza", ale można robić wiele innych rzeczy i to zupełnie niezwiązanych z książkami, np. uczestniczyć w warsztatach plastycznych, rękodzielniczych, można grać w gry planszowe oraz spotkać się z przyjaciółmi. Uczestnicy spotkania przekonali się również, że praca bibliotekarza nie jest łatwa i lekka, o czym świadczy ilość wymienionych przez nich czynności.
Do wykonania kolejnego zadania grupa została podzielona na trzy zespoły. Każdy zespół musiał odgadnąć zaszyfrowaną wiadomość związaną z książkami, biblioteką i czytaniem. Grupy dostały wskazówki z informacją dotyczącą autora, tytułu, strony, wersu i kolejności słów. Z tym zadaniem poradzili sobie bezbłędnie.

Mamy nadzieję, że dzięki tej lekcji uczniowie lepiej poznają i oswoją się z biblioteką, będą chętniej i częściej odwiedzać jej mury, a przez to rozwijać swoje pasje czytelnicze i zmiłowanie do książek.