7. SPOTKANIE DKK "PECHOWA TRZYNASTKA" - 4.12.2017 r.

Znaleziony obrazJuż po raz 7. uczniowie kl. VI należący do Dyskusyjnego Klubu Książki "Pechowa Trzynastka" spotkali się budynku gminnej biblioteki w Grabowie, by wspólnie porozmawiać o przeczytanych powieściach dla młodzieży autorstwa Roalda Dahl'a. Był on brytyjskim pisarzem, scenarzystą i publicystą pochodzenia norweskiego, a także ekscentrykiem. Tym razem szóstoklasiści dzielili się spostrzeżeniami na temat przeczytanych powieści, a że praktycznie każdy uczeń miał do przeczytania inną lekturę, rozmowa była bardzo interesująca. Kinga z Dagmarą wspaniale opowiedziały treść "Czarodziejskiego palca", Paulina omówiła "Uki włóż", Dominik dzielił się spostrzeżeniami po przeczytaniu "Wielkomiluda", pani Ania oraz Wiktor zinterpretowali "Fantastycznego Pana Lisa", natomiast Mikołaj "Żyrafę Peli".

Roald Dahl nie znał granic w swoich opowieściach. Usłane były one różnymi indywidualnościami, czasem sympatycznymi, czasem strasznymi, zawsze nietuzinkowymi. Głównymi bohaterami zawsze pozostawały jednak dzieci. Pochylał się nad nimi z troską, pomagał w trudnościach i obdarzał tajemnymi mocami i porywającymi przygodami.

Książki autora nie znają czasu. To mistrz, który przeniknął przez granice dziecięcej wyobraźni i umie odnaleźć i pokazać nam w nas wewnętrzne dziecko. Sam był wiecznym chłopcem i wiódł ekscentryczny żywot, o czym możemy przekonać się czytając jego autoryzowaną biografię „Roald Dahl. Mistrz opowieści”.

Wspólnie spędzony czas upłynął bardzo szybko, aczkolwiek bardzo interesująco. Poruszone podczas spotkania tematy zachęciły uczniów do "żywej dyskusji".