NARODOWE CZYTANIE - 2.09.2017 r.

Znalezione obrazy dla zapytania narodowe czytanie 2017 plakat"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego było lekturą Narodowego Czytania w tym roku. Finał tegorocznej edycji odbył się w sobotę, 2 września 2017 r.

Dramat Stanisława Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W całej Polsce i za granicą "Quo vadis" przeczytano w ponad 2200 miejscach.

"Wesele. Dramat w trzech aktach" najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie "Wesele" zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań "Wesela".

W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przyłęku. Wśród licznie zgromadzonych czytających dużą grupę stanowili uczniowie naszej szkoły: KACPER NĘDZI, PAULINA STEFAŃSKA, DOMINIKA MAJEWSKA, MAGDALENA LENARTOWICZ, AMELIA SERAFIN, MAŁGORZATA URBANEK oraz KAMIL BARYŁA pod opieką p. MAGDY BARYŁKA. Nasi wychowankowie wspaniale zaprezentowali się podczas czytania swoich ról. Było to dla wszystkich nowe i niezwykle cenne przeżycie. Gratulujemy!!!