4. SPOTKANIE DKK "PECHOWA TRZYNASTKA" - 15.05.2017 r.

W poniedziałkowy poranek, 15 maja 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI "PECHOWA TRZYNASTKA". Podczas rozmowy, która miała miejsce w bibliotece gminnej w Grabowie, poruszone zostały bardzo ważne i trudne tematy dotyczące cierpienia spowodowanego chorobą, ale i tego ze strony najbliższych, a także miłości, przyjaźni oraz śmierci. Takie zagadnienia wyniknęły po przeczytaniu niezwykłej powieści Erica Emmanuela Schmitta pt. "Oskar i pani Róża". Z tą dość trudną do zrozumienia tematyką piątoklasiści poradzili sobie znakomicie. Bardzo poważnie i odpowiedzialnie podeszli do omawianych kwestii. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat jednej z nadrzędnych idei powieści: jak żyć, kiedy czasu do życia zostało nam bardzo mało; jak umierać, kiedy jeszcze niczego prawie się nie przeżyło. Na podstawie życia małego chłopca - Oskara - uczestnicy spotkania rozmawiali o miłości, cierpieniu, osamotnieniu, o tym, jak zachowuje się człowiek, gdy staje twarzą w twarz ze straszną chorobą, a w konsekwencji ze śmiercią. Ten niełatwy temat do omówienia zaangażował wszystkich piątoklasistów do żywej dyskusji.

Na zakończenie spotkania członkowie "PECHOWEJ TRZYNASTKI" otrzymali imienne zakładki do książki z logo swojego klubu oraz wybrali kolejną pozycję książkową do omówienia na kolejnym spotkaniu w czerwcu.