JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY! - 21.04.2017 r.

Znalezione obrazy dla zapytania jesteś widoczny jesteś bezpieczny W piątek, 21 kwietnia 2017 r. miało miejsce w naszej szkole niecodzienne wydarzenie.

Cała społeczność szkolna wzięła udział w kampanii społecznej pn. „JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY!”. Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy poruszający się drogą po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, musi być wyposażony w elementy odblaskowe. Zasada jest prosta: im jesteśmy bardziej widoczni, tym lepiej. W związku z tym Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Mazowiecka Rada Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego rozpoczęli w 2014 roku kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny!” Do udziału w kampanii włączyła się również Komenda Powiatowa Policji i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu.

Jednym z głównych celów kampanii jest uświadomienie najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmroku, zwłaszcza jesienią i zimą. Uczestnicy akcji dowiadują się nie tylko, dlaczego trzeba nosić odblaski, ale także jak je nosić, aby rzeczywiście poprawiały widoczność pieszego lub rowerzysty.

Impreza rozpoczęła się w naszej szkole o godzinie 9:30. Na początku głos zabrała pani dyrektor Bożena Potucha, która przybliżyła uczniom cel spotkania, a Wójt Gminy Przyłęk – Marian Kuś przedstawił gości, którzy przybyli do naszej szkoły: pana Dariusza Piątek – dyrektora WORD-u w Radomiu, pana Wojciecha Szmajdę – przewodniczącego Rady Gminy w Przyłęku, panią Monikę Kuchcik – koordynatora akcji, pana Kamila Czapkę – przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, pana Krzysztofa Gregorczyka i pana Grzegorza Markowskiego – przedstawicieli Powiatowej Komendy Policji w Zwoleniu, pana Wojciecha Harubę – egzaminatora WORD w Radomiu oraz p. Mieczysława Kacę, redaktora naczelnego "Tygodnika Radomskiego".

W dalszej części spotkania zaprezentowali się nasi uczniowie z kl. I-III w krótkiej części artystycznej połączonej z pokazem tanecznym. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy w dalszej kolejności wręczyli dzieciom zestawy elementów odblaskowych zwiększające bezpieczeństwo uczniów w czasie drogi do szkoły. Dzięki nim każdy uczeń może stać się bardziej widoczny, a tym samym bezpieczny.

W kolejnej części imprezy wszyscy uczniowie podzieleni na grupy wzięli udział w trzech równolegle odbywających się panelach promujących bezpieczeństwo.

Na przygotowanym rowerowym torze przeszkód uczestnicy mogli spróbować swoich sił pokonując go. Nie lada wyzwaniem był praktyczny egazmin na kartę rowerową uczniów klasy IV. Wszyscy czwartoklasiści pokonali przeszkody pod czujnym okiem fachowca- pana Wojciecha Haruby. Na zakończenie uczniowie zostali bardzo wychwaleni przez egzaminatora, że tak wspaniale poradzili sobie podczas jazdy. Dodatkowo przypomniane zostały uczniom zasady ruchu drogowego. Po raz kolejny wszyscy poinformowani zostali o obowiązkowym wyposażeniu roweru, konieczności noszenia kasku podczas jazdy rowerem oraz elementów odblaskowych.

Kolejny panel, który prowadził przedstawiciel PSP w Zwoleniu pan Kamil Czapka, dotyczył zasad udzielania pierwszej pomocy, wykorzystując do tego fantomy do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Ta umiejętność jest bardzo cenna, bo pierwsza pomoc może uratować czyjeś życie.

Ostatnim z paneli pogłębiających wiedzę uczniów z zakresu bezpieczeństwa była prezentacja filmu profilaktycznego „…tak chcę być bezpieczny” i omówienie zawartych w nim bloków tematycznych przez Policjantów z Komendy Policji w Zwoleniu: p. Krzysztofa Gregorczyka oraz p. Grzegorza Markowskiego.

Zwieńczeniem wszystkich działań dziesiejszego dnia była niespodzianka dla całej społeczności szkolnej. Na ręce pani dyrektor Bożeny Potucha p. Wojciech Haruba wręczył prezent - rowerowy tor przeszkód ufudowany przez WORD w Radomiu, by nasi uczniowie jeszcze leiej mogli ćwiczyć umiejętność jazdy rowerem. Za ten niezwykle cenny upominek cała społeczność szkolna składa serdeczne podziękowania.

Cały dzisiejszy dzień przebiegł w bardzo miłej i życzliwej atmosferze, za co serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym w naszej szkole w dniu dzisiejszym.