• Odwiedziło nas: 2351955

JEDNOSTKA PAŃSTWOWEJ POWIATOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W ZWOLENIU "OD KUCHNI" - 15.03.2017 r.

Znalezione obrazy dla zapytania strażacy rysunkiW czasie, kiedy SUPER PIERWSZAKI szalały w Krainie Zabaw Fantazja, uczniowei kl. II i III zwiedzali Regionalne Centrum przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadała o najważniejszych dziejach rodu Kochanowskich. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia wielu eksponatów Fundacji Rodziny Kochanowskich, m.in. ornaty i szaty liturgiczne z XVII wieku, XVIII-wieczne monstrancje, kielichy, pacyfikały oraz zabytkowe księgi i obrazy. Kolejnym punktem zwiedzania była Krypta Jana Kochanowskiego znajdująca się w podziemiach Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Była to niezwykle interesująca lekcja historii.

Kolejnym punktem wyprawy była wizyta w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu. Na tę część zwiedzania dotarły również SUPER PIERWSZAKI, które wyszalały się w krainie zabaw. Wszystkich wycieczkowiczów na placu straży pożarnej powitał dowódca zmiany, Pan Krzysztof Gajowiak. Następnie wszyscy udali się do budynku straży, gdzie zwiedzili znajdujące się tam pomieszczenia: centrum dowodzenia, stołówkę, sypialnie, salę narad oraz siłownię. Najwięcej emocji wzbudził wśród uczniów ślig, po którym strażacy zjeżdżają, gdy usłyszą sygnał alarmu. Byli wśród naszych uczniów ochotnicy, by sporóbować swoich sił zjeżdżając w dół, bezpośrednio do garażu, gdzie znajdowały się wozy strażackie. Dzieci mogły także chociaż przez chwilę poczuć się jak prawdziwi strażacy mierząc hełm i lejąc wodę z prądownicy. Na zakończenie zwiedzania specjalnie dla naszych uczniów strażacy wyprowadzili samochód służący do gaszenia pożarów na wysokościach. Jeden ze strażaków zademonstrował, jak działa taki wysięgnik. Zdumienie uczniów nie miało granic. Upozorowany został także sygnał alarmowy, podczas którego strażacy zademonstrowali wyjazd ratunkowy do pożaru.

Wycieczka bardzo się wszystkim podobała i paru chłopców już zapewniło, że na pewno zostaną strażakami.

Uczniowie serdecznie podziękowali strażakom za niezwykle interesującą lekcję, za przekazanie tylu ciekawych informacji o pracy strażaka oraz działaniu jednostki.