DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY - 17.11.2016 r.

W bieżącym roku szkolnym nasze dzieci z oddziału przedszkolneo 3- i 4-latków oraz kl. 0 uczestniczą w projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy”. Bardzo cieszymy się, że udało nam się zakwalifikować do grona przedszkoli objętych programem „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej".

Projekt ten jest dofinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, którego najważniejszym celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz zapobieganie chorobom zakaźnym na poziomie krajowym.

Głównym celem  projektu jest ograniczenie występowania i nasilania choroby próchnicowej, poprawa stanu jamy ustnej oraz ogólnego stanu zdrowia populacji dzieci.

Rozumiejąc konieczność wzrostu świadomości prawidłowych nawyków higienicznych w zakresie higieny jamy ustnej do naszych maluszków skierowane zostały liczne działania edukacyjne. W czwartek, 17.11.2016 r. zostały przeprowadzone przez. wych.: Renatę Przepiórka i Katarzynę Suwała zajęcia edukacyjne. Dodatkowo w spotkaniu uczestniczyła pielęgniarka szkolna - p. Krystyna Jaślan.

Ważnym etapem realizacji programu było spotkanie z p. pielęgnarką, która przeprowadziła zajęcia z dziećmi. Przeprowadzone działania z maluszkami miały na celu przede wszystkim wdrożyć zasady prawidłowego szczotkowania zębów, dlatego każdy przedszkolak został poinstruowany, w jaki sposób szczotkować ząbki. Następnie panie wychowawcznynie na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych przeprowadziły bardzo ciekawe zajęcia na temat zasad prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Podzas zajęć dzieci obejrzały film pt. „Dzieciństwo bez próchnicy”, który podsumował  tematykę dotyczącą higieny jamy ustnej u dzieci w wieku przedszkolnym, kolorowały ilustracje przedstawiające: pastę do zębów, szczoteczkę, kubeczek itp. Dzieci zapoznały się również z królikiem Pampisiem - maskotką tegoż programu. Wszyscy uczestnicy spotkania aktywnie uczestniczyli w zajęciach, chętnie odpowiadali na pytania, brali udzial w ćwiczeniach i zabawch. Na zakończenie dzieciaczki otrzymały materiały edukacyjne dla rodziców oraz kolorowanki, naklejki i dzienniczek szczotkowania ząbków.

Mamy nadzieję, że podjęte działania zaowocują w przyszłości ładnym uzębieniem u dzieci.