11 LISTOPADA - 10.11.2016 r.

Znalezione obrazy dla zapytania 11 listopada dzień niepodległości plakat W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły przygotowali z tej okazji wyjątkowy montaż słowno-muzyczny.

Dzięki inscenizacji pozostali uczniowie mogli się dowiedzieć, dlaczego 11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Prawie sto lat temu, 11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.

Wiersze i pieśni patriotyczne złożyły się na wyjątkowy klimat. Dzięki temu można było prześledzić łańcuch wielu pokoleń Polaków, tragiczne losy powstańców, skutki rusyfikacji i germanizacji, niespełnione nadzieje poetów. Przedstawiona w narracji I Wojna Światowa, pomimo grozy, zniszczeń i wielu ludzkich tragedii, zakończyła się dla Polaków wielkim sukcesem. Dzień 11 listopada 1918 roku, czyli dzień zakończenia I Wojny Światowej na zachodzie Europy jest także istotą Narodowego Święta Niepodległości w Polsce. Tego samego dnia Rada Regencyjna przekazała wracającemu z więzienia w Magdeburgu Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową. Dzień 11 listopada został zaprezentowany przez uczniów jako finał i uwieńczenie długiej drogi Polaków ku niepodległości.

Na zakończenie przedstawienia Dyrektor Szkoły Bożena Potucha podziękowała występującym uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w tę akademię oraz całej młodej widowni za obecność. Następnie pan Andrzej Ostrowski ogłosił, że w poniedziałek odbędzie się II BIEG NIEPODLEGŁOŚCI w naszej szkole. Poprosił uczniów o przygotowanie odpowiedniego stroju oraz wygodnego obuwia.
Zatem, drodzy uczniowie, macie jeszcze długi weekend na trening, by w poniedziałek osiągnąć jak najlepsze wyniki.Mrugnięcie