ROZMAWIAJMY O UCHODŹCACH - 4.11.2016 r.

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku bierze udział w drugiej edycji projektu pt. "Rozmawiajmy o uchodźcach".

Głównym celem projektu jest umożliwienie młodym ludziom udziału w procesie podejmowania osobistych, jak również obywatelskich decyzji dotyczących uchodźców. Może się tak stać tylko dzięki poznaniu kluczowych i wiarygodnych informacji dotyczących sytuacji uchodźców oraz dzięki udziałowi w prowadzących do wzajemnego zrozumienia rozmowach. Właśnie te rozmowy stały się osią realizowanego projektu, zarówno wśród uczestników szkoleń, jak i młodzieży biorącej udział w spotkaniach realizowanych na podstawie scenariuszy z serii "Rozmawiajmy o uchodźcach" opracowanych przez CEO.

Uczniowie klasy V naszej szkoły wzięli udział w warsztatach pt. "Rozmowa o uchodźcach w Polsce". Zajęcia poprowadziła pani Ania Nędzi - zaprzyjaźniona bibliotekarka, która bardzo często odwiedza uczniów naszej placówki z bardzo ciekawą ofertą zajęć. Uczestnicy na pierwszych zajęciach poznali ważne informacje i opinie na temat uchodźców w Polsce, dowiedzieli się, czym jest imigracja, emigracja, kim jest uchodźca, poznali najważniejsze przyczyny migracji ludności, a także stereotypy o uchodźcach. W dalszej częsci pracowali w grupach i omawiali zagadnienia przydzielone każdej drużynie. Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 18 listopada nastąpi podsumowanie zajęć.

Uczniowie kl. V wraz z wychowawcą bardzo serdecznie dziękują p. Ani za przybycie do naszej szkoły, a w szczególności za przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć oraz wzbogacenie naszego zasobu wiedzy na ten jednakże trudny, ale bardzo ważny aspekt życia.