Publiczna Szkoła Podstawowa im. Haliny Mirosławskiej w Grabowie nad Wisłą

Grabów nad Wisłą 57   26-704 Przyłęk

tel./fax 48 677-58-62

pspgrabow@gminaprzylek.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2351607
  • Do końca roku: 242 dni
  • Do wakacji: 49 dni

RAJD ROWEROWY DO CZARNOLASU - 15.06.2016 r.

 W środę, 15.06.2016 r. o godz. 8:00 zapaleni rowerzyści z naszej szkoły wzięli udział w rajdzie rowerowym do Czarnolasu pn. „ Szlakiem pamięci i tradycji”. Na miejscu już, pod budynkiem Muzeum, rajdowicze mogli podziwiać wykonaną z brązu figurę czarnoleskiego poety, który trzymał złotą różę - „ symbol poezji wiecznie żywej”. W holu Muzeum im. Jana Kochanowskiego uczniowie mogli dostrzec gobelin pt. „ Poeta Czarnoleski”, a na ścianach zapisane fragmenty dzieł poety. W pierwszej sali wycieczkowicze obejrzeli eksponaty z okresu lat szkolnych  i studiów poety. Wielkie emocje wzbudził renesansowy stół wenecki Jana Kochanowskiego oraz oryginalne drzwi z domu poety i zarazem jedyna pamiątka po drewnianym domu, który spłonął. Kolejna sala była poświęcona okresowi, gdy Kochanowski był sekretarzem króla Zygmunta Augusta. Wszyscy mogli zobaczyć renesansowy pierścień zaręczynowy. Sala trzecia poświęcona była okresowi, gdy Kochanowski mieszkał w Czarnolesie, był to najszczęśliwszy okres w życiu poety. Znajdował się tam gobelin pt. „Treny” oraz wykonana z brązu rzeźba „Kochanowski z Urszulą”, przedstawiająca Urszulę siedzącą na kolanach ojca. Na jednej ze ścian uczniowie zauważyli widniejący obraz (kopia) J. Matejki pt. „ Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki”. Portret przedstawiał poetę trzymającego ostatni raz w objęciach swą ukochaną córkę - nieżywą już Urszulę. Dziewczynka zmarła mając 30 miesięcy. Sala czwarta poświęcona była działalności politycznej Kochanowskiego. Wielkie emocje wzbudziły zbroje i broń z epoki renesansu oraz gobelin pt. „Odprawa posłów greckich”. Kolejna sala to mały oszklony gabinet. W środku znajdowały się figury przedstawiające Jana Kochanowskiego siedzącego na fotelu oraz stojące obok niego: żonę i córki. W sali szóstej znajdował się obraz pt. „ Odwiedziny w Czarnolesie” oraz gobelin z herbem rodu Kochanowskiego - Korwin. 

Po opuszczeniu muzeum młodzież udała się do piwniczki dworku, gdzie urządzono wystawę „Rzeczpospolita Babińska”. Następnie wszyscy przeszli do kaplicy wybudowanej na fundamentach  zniszczonego przez pożar domu Jana Kochanowskiego. Uczestnicy rajdu mogli podziwiać woskowe figury ukazujące dwór królewski na Wawelu: na tronie Zygmunt August, królowa Bona, Stańczyk oraz czarnoleski poeta.

Kolejnym punktem był spacer po pięknie utrzymanym parku i oczywiście spoczynek na olbrzymim kamieniu, który ma odpowiednią moc. Każdy, kto na nim usiądzie będzie miał zdolności literackie i poetyckie. Chętnych nie brakowało. Za kilka lat spodziewamy się czytać dzieła  wspaniałego poety, bądź wspaniałej poetki - absolwenta Publicznej Szkoły Podstawowej im. Haliny Mirosławskiej w Grabowie nad Wisłą!!!Mrugnięcie

Na zakończenie wszyscy rajdowicze mogli odpocząć i nabrać sił do drogi powrotnej przy ognisku przygotowanym na terenie czarnoleskiego praku. Wspaniała pogoda, urok tego tajemniczego miejsca oraz klimat przyrody sprawiły, iż odpoczynek w tymże miejscu mógłby się nigdy nie skończyć. Niestety czas nie stoi w miejscu.

Wszyscy bezpiecznie powrócili do domów wzbogaceni w wiedzę o ojcu polskiej poezji - Janie Kochanowskim.

ZA WYJĄTKOWO SPĘDZONE CHWILE WSZYSTKIM RAJDOWICZOM DZIĘKUJEMY!!!Uśmiech