RAJD ROWEROWY DO JANOWCA - 10.09.2021 r.

W piątek, 10 września grupa uczniów z kl. VII i VIII wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę rowerową do Janowca. POgoda dopisała, humory też, więc od samego rana zapowiadało się, że wyjazd będzie udany. Po zapoznaniu się z regulaminem wycieczki rowerowej uczestnicy wyruszyli w kierunku Janowca. Mijając Łagów uczniowie mogli podziwiać delikatnie pofałdowany teren oraz sady i pola sięgające po horyzont. Trasa przebiegła bezpiecznie i wszyscy dotarli do Janowca.

Najpierw wycieczkowicze spacerowali alejkami parku znajdującego sie nieopodal zamku. Następnie wszyscy zwiedzili Dworek z Moniak. Udostępniona do zwiedzania ekspozycja znajdowała się w sześciu pomieszczeniach parteru: sieni, jadalni, salonie, pokoju Pani Domu, bibliotece i pokoju Pana Domu. Uwagę uczniów przykuły meble oraz przedmioty codzienego użytku domowników zamieszkujących niegdyś dworek. Po opuszczeniu budynku mieszkalnego wszyscy przeszli do spichlerza. Jest to drewniana budowla przeniesiona z Podlodowa. W jej wnętrzu umieszczono wystawę etnograficzną zatytułowaną „Między brzegami Wisły” i pokazującą życie i pracę ludności zamieszkującej brzegi królowej polskich rzek. Uczniowie oglądali zbiory rzeźby ludowej oraz przedmioty wykonane przez lokalnych rzemieślników. Spichlerz znajduje się pod opieką Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Ze spichlerza wycieczkowiecze przeszli na teren ruin zamku. Rozpościerający się widok na panoramę Janowca oraz Wisłę zachwycił wszystkich. Uczniowie zwiedzili: dziedziniec, krużganki i taras widokowy na pradolinę Wisły.

Cel został osiągnięty! Droga powrotna przebiegła bezpiecznie. Wszyscy dotarli do domów w dobrych humorach, choć na pewno nieco zmęczeni.Mrugnięcie